DE REMONSTRANTEN TE 'S-GRAVENHAGE IN DE I.7' EEUW. 49 voegden, mag men van Batelier’s zijde waardeeren de gevatheid om zijn tegenstander vaak op geestige wijze aan de zwakke zijde aan te tasten. Hij mist bij hem de juiste bepaling van wat Godsdienst eigenlijk is. Als Voetius bewijzen wil, dat de leer der Remonstranten gevaarlijk is voor de practijk der vroomheid, maakt hij er zich met oppervlakkige beweringen af. Krachtig is hij in de aanwijzing dat Voetius God maakt tot den bewerker der zonde. Scherp toont hij aan, dat ook de Calvinisten moeten erkennen, dat de H. Schrift zich wel eens on juist uitdrukt, waar het geldt zaken, die, als natuur beschrijvingen, niets met den godsdienst te maken hebben, als b. v. de bewering: dat God de aarde op de zee gegrond heeft, ja, voegt hij er ondeugend bij, de Calvinisten zullen moeten zeggen, dat Jezus zelf zich zeer onjuist uitgedrukt heeft, toen hij verklaarde niet gekomen te zijn om rechtvaardigen te roepen. Er zijn immers volgens Voetsius geen rechtvaardigen? Verder neemt hij een loopje met zijn tegenstander, waar deze allerlei zonderlinge vraagstukken in allen ernst wil be sproken hebben alsin den hoeveelsten graad wij nu van Adam afstammen en van welken aard het vuur was dat Sodpm verteerde enz. Deze geschriften zijn door Batelier nameloos gesteld in het latijn, en te Utrecht gedrukt. Toen de overheid 12 Augustus 1653 alle tegen- schriften, rakende de Hoogleeraren der Stichtsche Hooge- school verbood, gaf Batelier, om bij de eenvoudige burgers den goeden naam der Remonstranten te redden, die hij door Voetsius’ catechisatie aangetast achtte, te Amsterdam bij P. Walschaert in de Heerenstraat zijn geschrift uit. Verantwoordinge tegen Gisberti Voetii Remonstrantsche Catechisatie enz. tot Amsterdam. 1643. Bibl. Rotterdam als boven. Uit. een brief aan' B. Praevostius van 1 October 1642. (Rott. Hs. no. 695) blijkt dat hij 750 exemplaren liet drukken. 4

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1903 | | pagina 63