50 DE REMONSTRANTEN TE ’s-GRAVENHAGE IN DE ly' EEUW. van Dr. H. C. Rogge x) Den rechten Utlech van Jacob end Esau enz. ’s-Graven- hage bij J. Tongeloo. 1644. 83. Rott. Bibl. C. 31. 2) Het helder Licht over Romeinen IX enz. Rott. bij J. Nae- ronsen 1646. Rott. Bibl. als boven. 3) Dit geschrift kwam niet in handen Bibl. v. Contra-Rem. Geschriften bldz. 91. 11De krachtige waerheyt van den rechten sin van 't negende, end met eenen van het elfde capittel totten Romeynen. ’s-Gravenhage bij J Tongerloo 1649, 2de druk bij H. Willemsz. van den Beeck. 1650. Rott. Bibl. C. 6. In dezen strijd was het Batelier van den aanvang af duidelijk, dat de verklaring over de verkiezing van Jakob en de verwerping van Esau, in Romeinen IX opgeteekend, uitvoerig moest besproken worden. Onder den indruk van het vertoog door den Engelschen godgeleerde Joseph Hall in de i6de zitting der Dordtsche synode gehouden, had Batelier voor zich zelven eene verklaring van Romeinen IX opgeschreven en in 1644 daaruit het gedeelte over Jacob en Ezau handelende, afzonderlijk uitgegeven èn in het latijn èn in het nederlandsch. Hetzelfde jaar verscheen daarvan al een tweede druk.De tegenschriften die volgden van een onbekenden schoolmeester onder den titel Tegenbericht, en vooral dat van Abraham van der Heyden onder den titel de Casu Dei, oorspronkelijk ge richt tegen Episcopius, deden Batelier geven zijnHelder Licht. 2) De Leidsche predikant Bernardus van Wijn- gaerden meende het voor Heydanus opnemende daar tegen te moeten opkomen. 3) Batelier achtte dien arbeid niet veel meer dan een vogelverschrikker (molik in een kersenboom, en gaf nu aan het adres van Hey danus en van Wijngaerden beiden zijn Krachtige Waerheyt uit. 4) Om nu zijn werk aan te vullen, behandelde hij tot volledige beantwoording van Heydanus en van Wijn gaerden, de vraag of de Heidenen vóór Christus, en zij

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1903 | | pagina 64