DE REMONSTRANTEN TE ’s-GRAVENHAGE IN DE I EEUW. 5 I Batelier eerde zijne nagedachtenis in Gedruck 307 blad' houder, 3) en vaak bezig om de Rotterdamsche Kerk in 1655 te behandelen, en in verzoenenden geest op te lossen. Het gold hier de vraag of de Groote Vergadering der Broederschap zich kon en mocht inlaten met het bijleggen van verschillen in de gemeente te Rotterdam. Batelier, penvoerder der Directie, vermeende dat dit eene taak van echte Broederschap was. 4) Arnoldus Geisteranus overleed 28 Juni 1658 op 65- jarigen leeftijd en eene lijkrede. 6) een uit- t) Verklaringhe van den Staet der Heydenen enz. voor den Autheur. 1651. 38 bladzijden voorrede en zijden met register kl. 8°. Rott. Bibl. C. 6. 2) Rott. Hss. 693 697. 3) De Broederschap had aanvankelijk 4 comptoiren, te Am sterdam, Rotterdam, Utrecht en ’s-Gravenhage. Het laatste was in Bateliers dagen het hoofdcomptoir. Trouwens wat ’s-Gra venhage bijdroeg aan de Algemeene Kas was de maatstaf, waarnaar beoordeeld werd de rang der gemeente. Zij was een van de „principaalste kerken” met Amsterdam en Rotterdam. In 1659 werd het Algemeen Comptoir om de twee jaar verplaatst en in 1675 werd ééne kerk, die van Amsterdam of Rotterdam met het boekhouderschap belast, en zoo is het gebleven tot heden. 4) Rott. Hs. 697 790. s) Lyckpredikatie uit 1 Thess. IV. 13,14.’s-Gravenhage by Ton- gerloo. 1658. Dit geschrift heb ik niet in handen kunnen krijgen. die hem thans niet kennen, verworpen zijn, in voerig geschrift. Uit zijne briefwisseling met Episcopius, Limborch en anderen, kan, voor zoover die bewaard is, 2) opgemaakt worden, dat hij gaarne had gezien, dat ook anderen als Limborch en Praevostius den strijd met Voetius mede hadden aangebonden. Tevens was Batelier, nu te ’s Hage het algemeen kantoor der Broederschap gevestigd was, algemeen boek- als lid van de Directie der Broederschap moeielijkheden en verschillen, vooral met

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1903 | | pagina 65