52 DE REMONSTRANTEN TE ’s-GRAVENHAGE IN DE 17° EEUW. Rott. Hs. 167. Bij het beroep van een opvolger van Geisteranus heeft Batelier zich geweerd op zeer eigenaardige wijze, die wel niet in de notulen van den kerkeraad staat vermeld, maar die ons in een afzonderlijke Memorie i) is bewaard. Buiten den kerkeraad om riep Batelier een ver gadering van oud-ouderlingen en oud-diakenen bijeen, blijk baar om een zekere pressie uitteoefenen. Want, toen in de vergadering gesproken werd over Justus Geisteranus, predi kant te Amersfoort, zoon van den overledene, protesteerde Batelier daartegen, en wilde dat zijn eigen zoon Johannes Batelier daarop zoude worden geplaatst. In deze bijeen komst werd nu een achttal gesteld: Walesius van Vlaar- dingen, Justus Geisteranus van Amersfoort, Vreedenburg van Zoetermeer, Craeyvanger van Tiel, Batelier van Hoorn, Johannes Brand van Nieuwkoop, Gideon Cour- celles van Noordwijk, Heemskerk, van Alkmaar. Ondanks het protest van Batelier werd in diezelfde bijeenkomst dit achttal tot een vijftal gebracht. Op dit vijftal werden gebracht naar orde van de meeste stemmen, Heems kerk, Courcelles, Craeyvanger en Geisteranus. Nu werd de breede kerkeraad zoowel van oude als dienstdoende opzieners tegen Zondag 22 September 1658 bijeenge roepen. Vóór die vergadering heeft Batelier, gesteund door eenige gemeenteleden, die dreigden de gemeente te verlaten, geprotesteerd tegen de beroeping van Geiste ranus, en op Vrijdag 23 September des v.m. te 11 ure eene buitengewone bijeenkomst belegd ook van de sup poosten der kerk, „gelyck men in alle saecken van swaren gewichte gewoon was te doen.” Eenige opzieners nu, Marten Paets, de Groot, Joost van Sorgen en Cornells van Strijen besloten nu ook een afzonderlijke vergadering te beleggen, des nam. te 2 ure, van den regeerenden

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1903 | | pagina 66