DE REMONSTRANTEN TE-S-GRAVENHAGE IN DE IJe EEUW. 53 kerkeraad om te beproeven Ds. Batelier over te halen de beroeping van Geisteranus goed te keuren. Er werd een brief van Geisteranus gelezen, waarin deze verklaarde nog onlangs de gast van Ds. Batelier te zijn geweest, en te weten, dat deze niets tegen hem had. De opzieners De Kempenaer en Van Steyn werden nu naar Ds. Bate lier afgevaardigd. In deze bijeenkomst verklaarde Batelier, dat hij de benoeming bleef aikeuren, omdat Geisteranus zijns inziens te jong was voor den Blaag, maar zich zou onderwerpen, als hij beroepen werd. Er ontstond eene scherpe woordenwisseling, waarvan het slot was, dat wederom de suppoosten des morgens te acht ure erbij werden genoodigd, en men, om den vrede te bewaren, besloot op een ander de aandacht te vestigen. Zoo werd dan eindelijk 21 September de kerkeraadsvergadering gehouden, 33 personen sterk. Daar noemde Batelier de ingediende nominatie nog onwettig, en de kerkeraad besloot dan ook voortaan zulke afzonderlijke samen komsten niet toe te laten, en den koster te verbieden, buiten zijne toestemming, de leden samen te roepen daarvoor. Craeyvanger, Geisteranus, Courcelles en Heemskerk vormden het viertal en daaruit werd met 19 stemmen beroepen Bernardus Craeyvanger, die als doctor in de medicijnen zich in 1652 als predikant bij de Rem. Gereformeerde Gemeente te Tiel had laten beroepen. Geisteranus had 14 stemmen. Het had Batelier niet ontbroken aan bewijzen van waar- deering van den Haagschen kerkeraad. Nog op voorstel van Wtenbogaert zelven werd hem eene toelage van 200, straks van f 300 toegezegd, op grond van zijn groot huisgezin.1) Oudtijds werden de predikantstraktementen voldaan uit de Algemeene kas der broederschap. Het traktement was/400 en f 25 voor ieder minderjarig kind. Huishuur enz werd door iedere gemeente voldaan.

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1903 | | pagina 67