d. Voorgangers DE REMONSTRANTEN TE ’s-GRAVENHAGE IN DE 17= EEUW. 55 Amstelaedami apud Joannem Janszonium a Waesberghe. 1674. 12=. Dit boekje is aanwezig op de Bibliotheek der Remon- strantsch Gereformeerde gemeente te Rotterdam III Theol. System. B. 21. Met deze aanwijzing kan van der Linde's biblio graphic van Despinoza worden verbeterd. De spelling Despinoza berust op de handteekening van den wijsgeer. Zie W. Meijer in Elzevier’s Maandschrift. Nov. 1901. blz. 737. Rogge: Brieven III. bladz. 285. Nadat Batelier zijn rust genomen had in 1666 werd eerst 8 Aug. als tweede, of zooals het in de notulen heet, als derde predikant (Batelier werd altijd nog mede- gerekend) beroepen Gideon de Courcelles pred. te Noordwijk. Hij was de eenige zoon van den bekenden Hoogleeraar, opvolger van Episcopius (1643 1659). De laatste schreef over hem, zijn leerlingzijn zoon zal een bekwaam predikant wordenso een bevalige stem en eene bequame actie en stijl heeft hij in ’t spreken en in ’t seggen en schrijven van het laatst der 17 de eeuw. broeder in Christus, wiens naam niet genoemd wordt. Eerst wordt de tekst van Despinoza afgedrukt en dan volgt de wederlegging. De arbeid van den toen aan Batelier nog onbekenden schrijver acht hij gevaarlijk vooral voor jonge menschen, omdat onder den schijn van erkenning der H. Schrift inderdaad het gezag dier oorkonden wordt ondermijnd. Verder ziet hij in de hier verkondigde denk beelden Atheïsme, dat niet pleit voor helder inzicht in de denkbeelden van Despinoza. Het supranaturalisme van Batelier kon de taal van Despinoza’s Pantheisme niet verstaan. Batelier overleed 21 Juni 1672.

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1903 | | pagina 69