DE REMONSTRANTEN TE ’s-GRAVENHAGE IN DE IJ® EEUW. 59 met eene leerrede. Met kracht verdedigde hij later de Geschiedenis der Reformatie door zijn vader geschreven tegen de aanvallen van Leidekker en H. Rulaeus. Zijn Mengelgedichten verschenen in 1701. Ook bezorgde hij de uitgave van wat zijn broeder Kasper Brandt ge schreven had x). Op het laatst van heden 1) J. Brandt’s Vredezang, toegewijt de staet van Hollant- 1697 (Muller n°. 9498. Out en nieuw gepast op het jubeljaar MDCCdoor J. Brandt. Amsterdam 1700. J. Brant’s mengelgedichten. Amst. 1701. J. Brandt’s Verantwoording van de Historie der Reformatie.... Amst. 1705. zijn diensttijd had hij onaangenaam- met zekeren Dr. Liebergen, die de Haagsche kerkeraad niet kon bijleggen. Een beroep naar Amster dam eens door hen afgewezen, werd later weder aan genomen, toen hem gebleken was, dat in den kerkeraad over de vraag of men moeite zoude doen hem tot blijven te overreden, de stemmen gestaakt hadden. Bij den dood van Nijendaal in het voorjaar van 1690 werd den 26 Aug. 1690 beroepen de proponent Nicolaas Bergman. Deze was reeds in 1682 proponent geworden, en, daar hij niets van zich liet merken, vorderde de Broederschap in 1687 van hem de verklaring of hij zich beschikbaar stelde. Hij verklaarde zich bereid, mits hij, geen traktement genietende, zich bij ongelegenheid kon verontschuldigen. Hij werd gekozen uit een drietal, waar op nevens hem voorkwamen Petrus Pelt van Gorinchem en Herman Hillers van Tiel. Nicolaas Bergman heeft gedurende 31 jaren tot in 1721 dienst gedaan, eerst met Brandt, toen alleen gedurende één jaar. Daarna werd beroepen Vincentius Klinkhamer van Warmond. Met dezen

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1903 | | pagina 74