HET SINT ANTONIUS-GESTICHT TE ’S-GRAVENHAGE. naam eere van St. Antonius van van het Slijkeinde Werden in de vroegste tijden de krankzinnigen voor door den duivel bezetenen gehouden, en, als beste middel om dien duivel te verbannen, aan den brandstapel over geleverd, wij vinden, dat de eerste Inrichtingen, om die ongelukkigen voor zich zelven en voor anderen te be schermen en onschadelijk te maken, opgericht zijn in het jaar 1409 in Spanje en wel te Valencia en Sevilla, in 1513 te Stockholm en bijna op denzelfden tijd in Duitsch- land door Philippus den Grootmoedigen, zoon van Land graaf Willem den Tweeden, geboren in 1504, welke inrichtingen in de kloosters Haina, Merxhausen en Hof- heim gevestigd werden. In het jaar 1547 treffen wij zulke Inrichtingen aan in Engeland, in 1560 in Turkije. In ons land kwam het eerste Gesticht in Amsterdam en wel in het jaar 1562 en daarna in 1607 hier in den Haag onder den van Dol- en Pesthuis. De St. Antonius-kapel ter Belle gesticht, en staande op den hoek en de Vleerstraat, is een der oudste Gestichten van den Haag. Uit een acte in het Memoriaalboek van den Hove blijkt, dat het reeds vóór 1453 bestond. In die acte staat o. a. aangeteekend dat „onder andere woorden, door broeder Willem van Sempy gesproken, hij zeide voor „de raadkamer op heden 11 October, dat hij die Cluyse „en die huysen an ’t St. Anthonis-kapel staende, aen- steken en bernen soude”. Uit eene andere sententie

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1903 | | pagina 77