HET SINT ANTONIUS-GESTICHT TE ’s-GR AVENHAGE. 63 van het jaar 1488 kan men zien in het Memoriaal en Sententieboek van den Hove, dat aan die kapel een ziekenhuis verbonden was, toen, zooals het schijnt speciaal bestemd voor één soort zieken, namelijk die aan Morbus Sacer, Sideratio, bij sommigen Anthonius-vuur, lijdende waren. Deze ziekte woedde in de elfde eeuw vooral in Frankrijk. Zij had den naam van Anthonius-vuur, door dien, zoo stel ik het mij ten minste voor, velen door het aanroepen van den heiligen Antonius in de kerk St. Didier-la-Mothe genezing zouden gevonden hebben. Ik voor mij neem als zeker aan, dat we hier reeds met de Pest te doen hebben. Was het dat de vermogende ridders Gaston en Givin uit Vienne, in welke plaats die ziekte hevig woedde, de orde der Anthonius-Heeren of Hospitaalbroeders stichtten, zij lieten tevens voor deze zieken een ziekenhuis bouwen, in navolging waarvan men besloot tot het bouwen van het Haagsche Gesticht bij de Geest. In 1607 is van de in 1453 reeds bestaande kapel, waaraan een ziekenhuis verbonden was, een Dolhuis gemaakt dat toen den naam kreeg van Dol en Pesthuis. In 1656 werd dit gebouw aanmerkelijk vergroot omdat de Pest, die zich in 1655 opnieuw schijnt geopenbaard te hebben, zeer was toegenomen hier te lande en vooral in den Haag. In het bekende werk van de Riemer lezen wij„dit huis, ’t geen met verscheidene vertrekken, „bekwame zalen en luchtige zitplaatsen voor krank zinnigen en andere door hun eigen bedrijf ongelukkigen, „voorzien is, werd bestierd door Regenten. Door de „goede zorg en onvermoeide vlijt, welke de Regenten „steeds aanwendden om deze rampzaligen alle ver- „verschingen, verschoningen, gemak en ’t geen verder tot hun nooddruft vereischt werd, toe te brengen; als- „mede de welgeregelde hwshouderij, zoo omtrent spijs

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1903 | | pagina 79