HET SINT ANTONTUS-GESTICHT TE ’s-GRAVENHAGE. 66 Ik heb ook gevonden in het: Lehrbuch der Geschichte der Medicin and der Epidemischen Krankheden von Heinrich Haeser jde Band, Jena 1882, dat in 1180, 1186 in Engeland en Nederland, ook in Spanje en Portugal het Antoniusvuur (Morbus Sacer) gewoed heelt, maar: „Seit dem Jahre 1347, ein Jahr vor dem Ausbruche des Schwarzen Todes (Pest) in Europa, verschwindet das heilige Feuer aus den Berichten der Chronisten. Dit versterkt mij in mijn meening dat de ziekte, die in 1349 hier te lande geheerscht heeft, geen Antonius-vuur maar de Pest geweest is. In vroegere tijden heeft men zelfs het Antonius-vuur Pest genoemd. (Hetzelfde boek, pag. 89). 2) Versuch einer pragmatischen Geschichte der Arzneikunde von Kurt Sprengel, st. 1. S 36 116. voor de aan Antoniusvuur lijdenden, welke ziekte wel degelijk naar mijn gevoelen de Pest is geweest, wat ook niet te verwonderen is, daar we zeker weten dat reeds in 1349 1) de pest in Duitschland, Engeland en Holland heerschte, en nog in 1528 in Italië en Zuid Frankrijk de menschen als het ware wegmaaide 2). De St. Antonius-kapel in den Haag stond onder de orde der St. Anthoniusheeren of Hospitaalbroeders. Omtrent 1480, misschien ook al vroeger, had zich in den Haag opgeworpen eene tweede Orde van St. Anthonius, genaamd de Krepels, bestaande uit lammen, kreupelen, zeerigen en verminkten, die zich verzamelden op de Geest onder het opzicht van vier Hoofdluiden in eenige kleine huisjes. Zij waren in conflict met de St. Anthonius- Heeren, die de wettigheid hunner orde betwistten, be werende van Hertog Karei van Bourgondië octrooi daar toe gekregen te hebben. De St. Anthonius-Heeren werden door het Hof van Holland in ’t gelijk gesteld. De Orde der Krepels werd bij Sententie van 5 Juli 1488 vernietigd en Hein Halfvoet en Symon mitter korten arm (zeker scheld- of bijnamen) werden als principale delin-

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1903 | | pagina 82