67 HET SINT ANTONIUS-GESTICHT TE ’s-GRAVE^HAGE. quenten in deze zake en als krepels wegens injurien in de St. Jacobskerk onder den dienst des Heeren aan gedaan, op ’t schavot gebracht, om gedurende twee uren te pronk te staan, elk met een cedulle voor hun hoofd, waarin geschreven stond voor welke zaak zij deze straf ondergingen. Eigenaardig is het dat het Dolhuis ook gebruikt werd om er in op te nemen personen, die zich aan dronken schap of aan ontucht overgaven, waarvan ouders voor hunne kinderen, echtgenooten en voogden gebruik maakten. Uit de Archieven van het Dolhuis, die ik over de jaren 1744—1786 doorzocht, valt niet veel belangrijks op te merken. Als curiositeit zou ik kunnen aanhalen, dat de boter, die in het gesticht van beste kwaliteit ge nomen werd, toen ƒ0.33, de mindere soort ƒ0.31, de zoete-melksche kaas ƒ0.07 het pond kostte. Het varkens- vleesch werd geleverd tegen 15 centen het pond. De aankoop van een os en twee koeien kostte 360. Uit een Reglement gedateerd 5 Jan. 1770, gemaakt door Regenten van Jt Pest- en Dolhuis in ’s Hage, waar naar de Binnenvader en -moeder van ’t huis zich te gedragen hadden, kunnen wij de volgende bizonderheden mededeelen. Het was toen een geheel Gereformeerd Gesticht en de Vader en de Moeder moesten lidmaten zijn en geen kinderen hebben. Zij genoten te zamen 200 ’s jaars, hadden vrij wonen en kost, maar moesten zich vergenoegen met de kost voor de Subjecten gereed gemaakt. Zij mochten niet buiten permissie van Regenten aparte tafel hebben, of spijzen laten gereed maken. Tot hulp kregen zij é.'ne dienstmeid, zonder meer. Flun aan stelling duurde alleen, zoolang hun huwelijk vereenigd bleef; ook mochten zij noch aan neven noch aan nichten of andere bloedverwanten eenigen maaltijd ten koste van het huis of uit derzelver provisie geven. Zij werden

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1903 | | pagina 83