77 HET SINT ANTONIUS-GESTICHT TE ’s-GRAVENHAGE. een grondig oordeel te vellen zeggen werd zij door brutale leugens en intriges uit de Maatschappij terug gehouden. Zij gaf erg af op het ge bouw, dat oud, kil, vochtig en lugubre was, terwijl de riolen er dikwijls een verpestenden stank verspreidden. De plaats óf tuin was klein en vochtig. Zij veroordeelt het gedrag van het Bestuur, den Directeur en de Directrice opzichteres en verder personeel, en spreekt evenzeer een ongunstig oordeel uit over den geneeskundigen dienst. Ja zegt zij verder, de Regenten en Regentessen laten zich misleiden; zij klaagt over de Controle, deelt mede dat er groot misbruik gemaakt wordt van de cellen, dat de zieken er bestraft worden èn door cel èn door geweld, welk geweld zij als afschuwelijk afschildert, ja dat de patiënten uitgescholden worden. Zij klaagt over de nacht legers, zoo van de eerste als laagste klasse, over de onvoldoende en slechte voeding, over de leugenachtige berichten aan de familie gegeven; verder zegt zij dat zij op eene gruwelijke wijze naar een doornatte cel gesleept werd; eindelijk dat haar zoon, haar uit hare gevangenis is komen halen, en dat zij als niet hersteld ontslagen werd, waardoor zij op het stadhuis hare attestatie de vita niet mocht onderteekenen. Nu volgen verscheidene attesten dat zij werkelijk genezen was, waaronder een van eenen burgemeester, een van eenen predikant en een van eenen Geneesheer! De Rechtbank heeft toch afwijzend beschikt op haar verzoek tot opheffing van het provisioneel zelfbewind- voerderschap over hare zaken. Het is een treurige épisode geweest in de Geschiedenis van het Haagsche krankzinnigengesticht. Er kwam een nieuw Bestuur. De Regenten traden af. Directeur en vrouw verlieten het Gesticht, evenzoo het grootste ge deelte van het personeel. Mij valt het moeielijk

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1903 | | pagina 93