82 DE JURISDICTIE-GESCHILLEN, ENZ. soo veel schroomte hebben, U Edele Groot-Mog., buijten „als Grave van Hollandt ende oock het Ressort ende „domicilie van onsen provintiaale Raade ende Kaemere „van Reeckeninge, daer mits dien veele luijden van eere „van anderen landen nootlijcke om hun affairen koomen „en frequenteeren, ende mitsdien min dan in andere „plaetsen behoort ongeregeltheijt en defaute van goede „justitie en policie gedooght te worden”. Het Hof stelde zich dus steeds op het standpunt dat er van den Haag vóór 1250 niets bestond, maar in het vroeger reeds aangehaald Ampel beright bekent het Hof toch, dat er vóór de stichting van het Hofgebouw geen of bijna geen melding wordt gemaakt van den Haag, 'j Die woorden bijna geen moeten onwillekeurig uit de pen van ’s Hofs woordvoerder zijn gevloeid, want in dat Beright is geen spoor te vinden van het streven, om door eenige concessies te doen, tot toenadering te komen; dit moge blijken uit de volgende zinsnede uit den aan hef van het stuk, die een denkbeeld geeft van de vijandige houding die de beide collegies tegenover elkander aannamen „Ende alhoewel wij ruijm „als de gemelde Klagers, om „de uijtterste noodtsakelijckheyd te stooren in derselver „importante Deliberatiên, soo zijn nochtans de Voor- „gevingen ende insolente Periodes, in de gemelde Requeste „verder vervat, van die nature, dat het inderdaadt van „de uijtterste noodsakelijckheijd is, dat het Respect ende „Luyster van de hooge Justitie, die wij de eere hebben „van uijt den naem van U Edele Groot Mog. te admini- „streren, eijndelijck eens door deze selver wijse voor- „sieningh magh werden geconserveert, ende van alle 1) Het Ampel Beright is een antwoord op een request van Schout, Burgemeesters en Schepenen van den Haghe; deze zijn dus de in het stuk genoemde Klagers.

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1903 | | pagina 99