88 DE PROTESTANTSCHE GEMEENTEN, ENZ. rekening te bouwen en te meubileeren, en wenschten zij deze stichting te wijden aan de nagedachtenis van haren broeder, wijlen Dr. G. J. van Doeveren. Dat dit milde aanbod dankbaar aanvaard werd spreekt van zelf, en in 1875 verrees de „van Doeverenstichting”, ingericht voor 20 paren, die daar in alle opzichten hunne verzorging kunnen vinden. Onafhankelijk van den Kerkeraad, maar toch uit den boezem der gemeente voortgekomen is „het Huis van 'Barmhartigheid”; bij het volk genoemd: „het gesticht van Ds. Brijce”. Het neemt halve weezen op; jongens tot hun twaalfde jaar; meisjes tot haar achttiende. Voorzitter van het bestuur is tegenwoordig de heer G. Ph. Ittmann Secretaris de heer G. van HerwaardenPenningmeeste- resse Mevrouw van Herwaarden, geb. Quarles van Ufford. Onze ruimte laat niet toe uitvoerig stil te staan bij al den arbeid, die niet officieel van den Kerkeraad, maar nogtans van de gemeente uitgaat, op het uitgebreide arbeidsveld van in- en uitwendige zending. Trouwens het Jaarboekje van de Ned. Herv. Gemeente is in veler handenis voor een ieder verkrijgbaar, en deelt aangaande de meeste vereenigingen gewenschte bizonderheden mede. Daar is de Haagsche afdeeling en het Vrouwen Hulp- genootschap van het Nederl. Zendelinggenootschap te Rotterdam de Haagsche afdeelingen van de Ned. Zendings- vereeniging; van de Utrechtsche Zendingvereeniging; en van de Egyptezending. Op het gebied der inwendige Zending noemen wijde Ned. Ev. Protestantsche ver- eeniging; de vereeniging „van Hoogstraten”; de ver- eeniging „Stadsevangelisatie”de Afdeelingen van het Nederl. genootschap tot heiliging van den Zondag; van de Nederl. vereeniging ter bevordering van Zondagsrust; van de Gustaaf-Adolfvereeniging. Met ingenomenheid ver-

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1904 | | pagina 101