89 DE PROTESTANTSCHE GEMEENTEN, ENZ. melden wij de Christelijke vereeniging van Jonge Mannen, tot wier oprichting Mr. C. F. Schoch hier den stoot heeft gegeven, en die zich in grooten bloei mag verheugen eveneens de Militairen-vereeniging; en zooveel meer als bewijs dat de Haagsche gemeente in menig opzicht „in arbeid overvloedig” is. Het moederhuis van de Ziekenverpleging is de Diako- nessen-inrichting aan de Laan van Meerdervoort. In Febr. 1865 werd in de Kazernestraat op kleine schaal een diakonessenhuis geopend, door Mevrouw Bastings, Jonkvrouwe J. Quarles van Ufford en anderen. De direc trice was Mejonkvrouwe S. K. de Bronovo, dochter van Kolonel de Bronovo. Toen „Mevrouw de Bronovo”, zooals deze eerwaardige dame genoemd werd, in 1889 overleed, was het diakonessenhuis reeds een tiental jaren vroeger verplaatst naar het fraaie gebouw aan de Laan van Meerdervoort, dat geheel voor dit doel is opgericht. Mevrouw de Bronovo werd als directrice opgevolgd door Jonkvrouwe S. C. A. Elout van Soeterwoude. Op sociaal gebied werkt de Christelijke Werkliedenver- eeniging „onze hulp is in den naam des Heeren" opgericht 1 Maart 1880, de Christelijke Volksbond, opgericht’ 11 Dec. 1889; en de Haagsche .Afdeeling van „Patrimonium”; terwijl onderscheidene Christelijke Zangvereenigingen zich beijveren om het kerkgezang te verbeteren en door uit voeringen, zoo ten eigen bate, als ten bate van christelijke corporatiën, zooveel in haar vermogen staat, iets goeds voor ons volk te doen. Stonden wij uit den aard der zaak het langst stil bij die protestantsche gemeente die het grootste deel onzer protestantsche bevolking omvat, ook de andere gemeenten verliezen wij daarom niet uit het oog, In de eerste plaats komen in aanmerking de „Gereformeerde gemeenten”.

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1904 | | pagina 102