DE PROTESTANTSCHE GEMEENTEN, ENZ. 90 Ten einde op dit ietwat moeilijk terrein zeker te gaan heb ik mij gewend tot mijn collega Ds. Doorn, die mij met de meeste bereidwilligheid het volgende meldde Uit de bekende actie van 1834 is hier de Gereformeerde kerk A ontstaan. Eerst droeg deze den naam van „chris telijke afgescheidene gemeente”, en daarna die van „Christelijke Gereformeerde” tot 1892. Haar aanvang was, voor zoover ik die heb kunnen nagaan, in eene woning op de Amsterdamsche Veerkade, bewoond door wijlen den advocaat van Hall, die den toen October 1835 te Arnhem voor de vrijheid der godsdienstoefeningen der mannen van 1834 pleitte. In de woning van dien vroeg ontslapen broeder vergaderden de eerste zoogenoemde afgescheidenen in deze stad en daar werden den iocn September 1838 door Ds. H. P. Scholte (die later naar Amerika vertrok) drie kinderen gedoopt, onder wie ook één kind van genoemden advocaat, toen reeds overleden. Vervolgens hield men bijeenkomst in de Raamstraat en in de Torenstraat, maar in een schilders winkel op de Visschersdijk werden ouderlingen en diakenen gekozen, zoodat in April 1849 Ds. H. Joffers als dienaar des Woords kon worden beroepen. Door den zegen, dien de Heere daar eerst onder de oefening van den ontslapen van Golverdinge en vervolgens onder de prediking gaf, moest naar eene ruimere plaats van samenkomst worden uitgezien en deze verkreeg men toen den ioen Maart 1850 het Kerkgebouw in de Nobelstraat werd geopend. Op Ds. Joffers volgde Ds. P. Dijksterhuis, en, na diens vertrek Ds. W. Doorn. In het jaar 1857 ontstond er, helaas! eene scheiding in deze gemeente. Vele leden, die haar verlieten, vereenigden zich, met eenige ver strooide geloovigen, tot eene Gereformeerde Gemeente, die eerst onder den naam van oud Gereformeerde Gemeente,

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1904 | | pagina 103