DE PROTESTANTSCHE GEMEENTEN, ENZ. 91 en van Kasteel. Laatstgenoemde in diens plaats kwam in 1898 Ds. nam Ds. Sikkel de beroeping en werd diens plaats ingenomen en vervolgens onder dien van Gereformeerde optrad. De eerste leeraar dezer gemeente was Ds. Veldman, onder wien een kerkgebouw in de Wagenstraat werd geopend. Op dezen volgde Ds. W. G. Smitt en na diens emeritaat, Ds. Wisse. Deze twee gemeenten kwamen in 1869 door de vereeniging, die op de Synode te Middel burg was getroffen, in het kerkverband der Christelijke Gereformeerde Kerk, maar bleven onder den naam van afdeeling Nobelstraat en Wagenstraat, plaatselijk ge scheiden voortleven, tot den ien Januari 1892, toen zij vereenigden, zoodat zij kwamen onder één kerkverband met twee dienaren des woords, Ds. Doorn en Wisse, en twee bedehuizen. Aan deze vereenigde gemeenten onttrok zich, in Juli 1892 Ds. Wisse. In diens plaats trad den roden Mei 1893 Ds. J. van der Linden. Één harer bedehuizen, n.l. dat in de Wagenstraat, is thans veranderd in een winkel huis, omdat men eene ruimere plaats tot samenkomst behoefde. Reeds vroeger had daarop de afdeeling Nobel straat het oog, en was een terrein in de Paramaribostraat aangekocht. Maar na de afscheiding van Ds. Wisse en velen zijner vrienden werd dit weder losgelaten. Na 1893 werd de behoefte aan een nieuw bedehuis weder sterk gevoeld en den 4den November 1896 aan den Zuidoost- Buitensingel de Oosterkerk aan hare bestemming gewijd. Uit de actie van 1886 ontstond hier de Nederduitsche Gereformeerde Kerk (doleerende) die in een lokaal in de Bazarlaan en in de Westerkerk vergadert. Deze verkreeg in 1888 tot haren leeraar Ds. J. C. Sikkel, daarna nog Ds. G. H. vertrok in 1896 en R. K. Brouwer. In 1899 aan naar Amsterdam, door Ds. C. Oranje.

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1904 | | pagina 104