92 DE PROTESTANTSCHE GEMEENTEN, ENZ. Gemeenten Door de vereeniging, die in Juni 1892 tusschen de Christelijke Gereformeerde kerk en de Nederd. Gerefor meerde Kerken, op grond van de eenheid in belijdenis en in kerkorde werd getroffen, werden de Christelijke Gereformeerde en de Ned. Gereformeerde Kerk (dolee- rende) alhier classikaal, provinciaal en synodaal vereenigd. Plaatselijk heeft deze vereeniging nog niet dóórgewerkt zoodat deze kerken hier bestaan als gereformeerde Kerk A en B ieder met een eigen kerkverband. De kerk van Ds. Wisse, die zich in 1892 „aan de vereenigde gereformeerden gemeenten onttrok”, is de dusgenaamde Eben-Haëzer kerk in de Snoekstraat. Ds. Wisse bedoelde lid te blijven van de „Christelijke Gerefor meerde Kerk” in Nederland. Die „Christelijke Gerefor meerde Kerk” is in zes dassen verdeeld; zij telt 58 en met veel ijver tracht men deze oude afgescheidene kerk in stand te houden. Ds. F. P. L. C. van Lingen, vroeger Ned. Herv. pred. te Zetten, en director van het gymnasium aldaar, is met Ds. Wisse docent aan de theologische school in Rijswijk. Er zijn 12 studenten aan dit miniatuur-seminarie; en mettertijd kunnen enkele kleine gemeentetjes misschien een eigen leeraar krijgen, die eenigermate voorbereid is voor zijn ambt. Maar onwille keurig zegt menwat een verbrokkeling van krachten De Waalsche-Hervormde Kerk, de Luthersche, de Remonstrantsche en de Doopsgezinde Kerken gingen rustig en stil haren wegde namen dergenen die ge durende deze eeuw daar werkzaam waren geven wij in het aanhangsel. Wat de duitsche kerk betreft, van 1626 tot 1818 was er steeds een hoogduitsch predikant, die in de hollandsche kerk dienst deed; de laatste dier negen predikanten was Ds. Matthias Jorissen, beroepen van Hasselt den roden Nov. 1781 en bevestigd den 17 Maart

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1904 | | pagina 105