DE PROTESTANTSCHE GEMEENTEN, ENZ. 94 pred. in Indie, sints 9 Sept. 83 bij de remonstrantsche gemeente te Meppel. Sints 22 Mei 1887 dient Ds. Heering met grooten ijver, groote gaven en onder veel belang stelling de remonstrantsche gemeente alhier, wier kerk gebouw aan de Laan eenige jaren na zijne komst belangrijk vergroot is. Hoezeer de oude tegenstelling tusschen remonstranten en contra-remonstranten verouderd is, blijkt wel daaruit dat de voorganger der gemeente van huis uit Ned. Herv. is, en een groot aantal zijner trouwe volgers ook; terwijl enkele „remonstranten”, sinds de komst van den nieuwen leeraar, zich bij de Ned. Herv. kerk gevoegd hebben. De remonstrantsch-gereformeerde gemeente is dan ook grootendeels eene vereeniging van moderne protestanten, die zich met groote trouw scharen rondom een hoog gewaardeerden voorganger. Van de Waalsche predikanten kan gezegd worden dat er, vooral in latere jaren, geweest zijn aan wie ook ons land groote verplichtingen had; en zonder iets te willen afdingen op de verdiensten der andere heeren, mag hier wel met bijzondere ingenomenheid de naam genoemd worden van Ds. E. Lacheret, die gedurende 15 jaren, van 1878 tot 1893, hier werkzaam geweest is; voor een vreemdeling bizonder vlug en goed op de hoogte van hollandsche toestanden is gekomen, zijn tweede vaderland hartelijk liefhad, en als begaafd en onderhoudend corres pondent van de Temps” een reeks van jaren in dat Parijsche blad brieven over Nederland geplaatst heeft, die in staat waren om aangaande onze toestanden eenige juiste denkbeelden te verspreiden in kringen, waar die inderdaad op prijs worden gesteld. Wij noemden nog de kerken der Irvingiaansche en der Darbystische secten. Maar behalve dat onze ruimte reeds belangrijk overschreden is, het is hier stellig niet de plaats

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1904 | | pagina 107