io8 DE HAAGSCHE JODEN, l8ot>—I9OO. (1) Later ten deele gesloopt en in anderen vorm herbouwd. Israël, gemeente onder hare zustergemeenten in Europa. Schitterend waren hunne hotels, fraai en smaakvol hunne buitengoederen in den omtrek der stad. Wat de laatsten betreft wijzen wij alleen op Carolinenbnrg van de familie Teixeira aan den Bezuidenhoutschen weg naar wij meenen aldus geheeten naar Prinses Carolina, dochter van Willem IV, die, gelijk later de kinderen van Willem V, daar eene geliefkoosde uitspanning vond. Zoozeer stond genoemde familie ook ten Hove in aanzien, dat Prins Willam V met zijne Gemalin de kerkelijke voltrekking hebben bijgewoond van het huwelijk van Jacob Franco Mendes en Sara Teixeira en het daarop gevolgd feest. Eenige jaren vroeger, ter gelegenheid van het huwelijksfeest van Mazes de Pinto en Eliselah de Pinto gevierd in het hotel waar thans de bureelen van het Provinciaal Gouvernement van Zuid-Holland zijn gevestigd was Willem V ook tegen- en opende toen het bal met genoemde Eliselah woordig de Pinto. Gelijk de de Tinto’s en Teixeira’s, mochten de Suasso’s menigmaal de hooge eer hebben, dat de leden van het regeerend Vorstenhuis de door hen gegeven luisterrijke feesten bij woonden. Wederkeerig werden zij ook ten Hove genoodigd. Verscheiden voorname Haagsche Portugeesche Israëlieten hadden eigen Fransche opera’s, waaraan uitnemende krachten waren verbonden. Vaak werden die opera's door hoogst aanzienlijke, ja soms zelfs door Doorluchtige personen bezocht. Doch reeds de oorlog van 1780 had aan de fortuinen der Hollandsche Portugeesche Israëlieten in het algemeen een gevoeligen slag toegebracht. De opgevolgde gebeurtenissenwaarbij de Oost-Indische

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1904 | | pagina 121