DE HAAGSCHE JODEN, l8oo I900. IIO Grootvader van wijlen graaf Rutger Jan Schimmelpenninck van Nijenhuis. O.a. de na te melden Mr. C. D. Asser te Den Haag en Dr. Capadose te Amsterdam. Den jeugdigen M. J. van Gigch (de later bekende Haagsche advocaat) wiens familie door de kruitramp te Leiden, waar zij toen woonde, zwaar getroffen werd, liet hij voor zijne particuliere rekening studeeren. Ter gelegenheid van die ramp gaf Koning Lodewijk tallooze blijken van zielenadel. in bijzonderheden af; in bijzonderheden vooral wat de Haagsche Israëlieten betreft. Het waren donkere dagen nog donkerder toen Napoleon, als alleenheerscher van Frankrijk optredende, dra den vorm van bestuur der Bataafsche Republiek veranderde. Wel trad als Raad pensionaris op de Bataafsche Gezant te Parijs, Schimmel penninck i) die den Joden een goed hart toedroeg, wat ook getuigd kan worden van den edelen, maar zwakken en ziekelijken Koning Lodewijk een van Napoleons broeders die met afschaffing van het Raadpensionaris schap tot Koning van Holland werd verheven. Napoleon had het daarheen weten te leiden dat de Hollanders, even als de Joden in hun tijd, een Koning vroegen. De Hollanders werden daartoe echter eigenlijk genoodzaakt. Zoowel het bestuur van Schimmelpenninck als dat van Koning Lodewijk werd door de Joden als een verademing beschouwd. Laatstgemelde erkende de verdiensten van vele uitstekende Joden, niet alleen door hen tot verschillende Staatsbetrekkingen, maar ook tot Ridder der door hem ingestelde orde te benoemen. Velen hunner stonden bij hem in blakende gunst. 2) Een schijn althans van onaf hankelijkheid had Holland nog behouden onder Lodewijk's welwillend en humaan bestuur. En niettemin hadden de Haagsche Joden, evenals het meerendeel hunner overige

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1904 | | pagina 123