DE HAAGSCHE JODEN, l8oO—I9OO. TI3 Dr. E. Stein, hoofd van de 8 van was Een dier med. Doctoren was F bekende Haagsche Doktersfamilie van dien naam. waarvan een betrekkelijk groot deel de lessen aan de Latijnsche, de Hoogere school met vrucht bezochten en Med. Doctor of als Advocaat promo- C. Belinfante een man van voor geavanceerde beginselen was nuttig werkzaam voor de godsdienstbescha- intellectueele ontwikkeling der Joodsche jeugd van de Haagsche in het bijzonder, zoo aan de vertaling in het Nederduitsch der Hebreeuwsche gebeden voor de Port. Israëlieten, als door de samenstelling van voortreffelijke schoolboeken ook in den vorm van „Gronden des Geloofs” „Parabelen” aan den Talmud ontleend, „Geschenk voor de Jeugd”, enz. Ook voerde hij de landtaal in op de toenmaals afzonderlijk bestaande Portugeesch-Israëlietische zoogenaamde armen school. Gedurende het Fransch bewind werd, tengevolge der van de antwoorden voor het Sanhedrien van Opper-Rab- bijnen uit verschillende landen in 1807 door hem bijeenge roepen in het paleis der Tuilerieën. Die vragen waren het Sanhedrien op last des Keizers voorgelegd (vroeger was hij den Joden vijandig gezind, daarin gesterkt door Molé, van afkomst Jood.) Waren, evenals elders, ook onder de Haagsche Joden bezwaren gerezen tegen die gelijkstelling, toch bleef in Den Haag een geest van onderlinge welwillendheid onder hen heerschen. Werkelijk bleek, dat de nieuwe orde van zaken ook in Den Haag 'van gunstigen invloed was althans op de intellectueele ontwikkeling der jongelingschap, nu beter van later hetzij als veerden. De heer M. dien tijd sterk en vruchtbaar ving en in het algemeen, door medewerking

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1904 | | pagina 126