DE HAAGSCHE JODEN, l8oo—I9OO. II4 nieuwe organisatie de Opper-Rabbijn, tevens voorlezer der Haagsche Port. Israel, gemeente D. Léon tot Con sistoriaal Opper-Rabbijn benoemd. Een paar dagen echter vóór zijne installatie als zoodanig brak gelukkig de zon van Neêrlands wedergeboorte door, bij den heugelijken terugkeer der Oranje’s. Blijde stemming, vreugde in den boezem der beide Haagsche Israelietische gemeenten niet alleen, maar Hosanna ook onder geheel het Nederlandsch Jodendom. Wat de Haagsche Port. Israël, gemeente betreft leest men hierover in een Gedenkschrift in 1876 door schrijver dezes uitgegeven. „Het is niet figuurlijk gezegd dat vreugdetranen in de oogen blonken van onze voorouders die zich ter Synagoge in het gebed voor het Stamhuis van Oranje en het dierbaar vaderland vereenigden, en plechtig werd niet alleen nu, maar ook later, en wel op de verjaar dagen, die heugelijke gebeurtenis herdacht. Bepaaldelijk op 20 Juli 1814 werd in de Port.gemeente een buiten gewone plechtige kerkdienst gehouden om de Voorzienig heid te danken wegens het tractaat van vrede en vriend schap op 30 Mei 1814 te Parijs tusschen de Hooge Bondgenooten gesloten”. „De Opper-Rabbijn J. A. Lehmans, van de zuster- gemeentè, sprak eene van diep gevoel getuigende rede uit voor het welslagen der regeering van Neerlands Souverein. Wijlen Tal verhaalt in zijne Oranjebloesems” dat de Opper-Rabbijn een edele en eerwaarde ver schijning zijn toga in die dagen geheel met Oranje- strikken had versierd, en zoo ook ter audiëntie ging waar hij met eere ontvangen en een zetel naast Burgemeester en Schepenen kreeg. Na den slag van Waterloo was er geimproviseerd feest bij den toenmaligen voorlezer der Portugeesche

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1904 | | pagina 127