’s-GRAVENHAGE GEDURENDE DE ICpE EEUW. 6 zijn sedert de Scheveningsche- en de Laakhaven dringend de wensch deden uiten naar eene veel aanzienlijker uit breiding in de richting van Loosduinen en van Rijswijk, Hoe wisselvallig de groei en de bloei van onze residentie was kon men reeds opmaken uit bovenvermelde bevol kingscijfers, doch nog veel duidelijker toont het aantal huizen zulks aan, wanneer wij zien dat dit van 8818 in 1808 tot 8264 was verminderd in 1814, in 1840 niet meer dan 8953 bedroeg, doch in i860 klom tot 11245, in 1870 tot 15833, en thans ruim 25000 bedraagt. Bijna 600 huizen en niet van de geringste soort werden afge broken in het „zegenrijke” tijdvak der Fransche heer schappij geen wonder dat met uitzondering van eenige partijleiders de geheele bevolking, rijk en arm, ontwik kelden en eenvoudigen, de verblindheid betreurden om het gesmade Oranjehuis te ruilen voor vreemde over- heersching. Moge het een les zijn voor alle volgende geslachten. Natuurlijk verloor de residentie verschillende adellijke en patricische familiën, men wordt weemoedig gestemd als men de lijsten der oude geslachten welke zich hier te huis gevoelden vergelijkt met die der latere jaren. Reeds in 1795 zag men het nauwlijks voltooide paleis van den Prins van Nassau-Weilburg (thans de schouwburg) in richten tot kazerne, de aanzienlijke woning van den Heer van Rhoon, waar vroeger Willem IV een paar jaren verblijf hield, tot ministerie van marine. Waren de zes leden der Fransche conventie met kanon gebulder bereids in 1795 geïnstalleerd in het stadhouderlijk kwartier dat den naam Nationaal Hotel ontving, in 1796 kozen de 124 representanten van de Nationale vergadering de danszaal als plaats van bijeenkomst, en het sprak van zelf dat de Logementen der stemhebbende steden bleven ledig staan om zoo spoedig mogelijk van bestemming

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1904 | | pagina 13