124 DE HAAGSCHE JODEN, I 8OO IQOO. In ledental ging de Israëlietische gemeente te 's-Graven- hage ook veel vooruit. De Synagoge aan de Volders- gracht was voor de gemeente te klein geworden In 1844 werd een nieuw, ruim en net gebouw aan de tweede Wagenstraat onder toezicht van den architect A. Rooden- burg, met veel plechtigheid ingewijd. De Portugeesch-Israëlietische gemeente te ’s-Gravenhage was zelfs in haar bloeitijd in ledental beperkt. Toch leverde zij eenige mannen van beteekenis op, die hier wel genoemd mogen worden 2); mannen die, hetzij als geleerden of wel als Staatsambtenaren, hunne gemeente tot eere verstrekten. Jacob Belinfante, Redacteur van de Ned. Staatscourant, vader van Joseph Justus Belinfante, een grondig geleerde, steeds anonym arbeidende o. a. aan de Revue des deux Mondes, grootvader van Mr. G. Belinfante, die ook als journalist en, speciaal, kundig Kameroverzicht-schrijver veel naam verwierf. Rehuel Lobatto, door Prof. Verdam genoemd een der meest beroemde beoefenaars der wiskundige wetenschap. Reeds op 16 of 17-jarigen leeftijd legde hij daarvoor grooten aanleg aan den dag en behaalde toen al prijzen voor de uitstekende oplossing van wiskundige vragen. Op aanbeveling van Professor van Sivinden werd hij door den Hertog van Ursell benoemd tot klerk bij het Departement van Binnenlandsche Zaken, klom achtereen volgens op tot Adjunct-Commies, Ijker voor de maten en gewichten, vervolgens voor hetzelfde dienstvak tot Thans bedraagt het zielental circa 6125; met de Portug gemeente ongeveer 6425. Het aantal leden van den Gemeenteraad van de Israël, belijdenis is thans 4. 2) Wij bespreken hier alleen die, welke vóór het tweede gedeelte van 1880—1900 zijn geboren en reeds positie hadden gekregen.

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1904 | | pagina 137