’S-GRAVENHAGE GEDURENDE DE I9DE EEUW. 7 later Leiden later de te veranderen. Daar het niet betamelijk bleek dat de Hoog-Mogende heeren leden der Staten-Generaal in gewone herbergen hun intrek namen en in gezelschap van gewone burgers aan tafel zaten, hetgeen in 1670 officieel werd verboden, bleef er niets anders over dan eigen hotels te huren of te bouwen; in die dagen van bloei en voorspoed ging men gereedelijk over tot het laatste en was de inrichting van velen zelfs vorstelijk te noemen en zoo kostbaar dat verschillende kleine steden zich langzamerhand onttrokken aan het zenden van gemach tigden en als maatregel van zuinigheid Schiedam, Schoon hoven en Brielle zich om beurten lieten vertegenwoordigen. Wie kent niet het prachtige gebouw aan het Plein, jaren lang het rijksarchief bergend dat aan Amsterdam alleen aan verbouw anderhalve ton gouds kostte en in 1819 ten slotte na velerlei lotswisselingen aan het rijk werd verkocht voor 70,000.—Het logement van Rotterdam kostte van bouw en inrichting bijna twee en een halve ton gouds, en in 1806 werd het verkocht voor 65,000. thans vindt men er het ministerie van oorlog. Dat van Haarlem, ook een schoon gebouw op den hoek Korte Vijverberg en Doelenstraatje, werd in 1802 voor slechts 12,000.— verkocht en sedert in twee gesplitst. Het prachtige Dordtsche logement in het Lange Voorhout werd dadelijk verhuurd aan Mr. van Maanen en voor f 30,000. verkocht. Dat het logement van tamelijk groot was, blijkt uit het feit dat er Besognekamer en een apotheek in gevestigd zijntoch bracht het aan het eind der 18de eeuw niettegenstaande de fraaie ligging slechts 14,500.op. Alkmaar en Enkhuizen vonden gezamenlijk haar zetel, daar waar thans het hotel der Twee Steden verrijst; in 1800 bracht het gebouw niet meer op dan f 9000. De vijf Noord-Hollandsche steden Hoorn, Medemblik, Edam,

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1904 | | pagina 14