138 DE FRANSCHE TIJD. „ter bestudeering der geschiedenis van ’s-Gravenhage”, waarvoor men wel zal doen zich in acht te nemen. Men vraagt zich allicht af, wat is wel het karakter van dit ambt, welke zijn de bevoegdheden van een dergelijk ambtenaar, die zelfs aan de Pers voorschrijft, hoe de geschiedenis van haar tijd te schrijven? Een Prefekt was vooral in de dagen van het eerste Keizerrijk, en is thans nog in Frankrijk in hooge mate, de almachtige vertegenwoordiger van het gezag. Hij is het hoofd der uitvoerende macht, der administratie, „de cette admini stration que ['Europe nous envie”, zooals de Franschman vroeger met het ernstigste gezicht der wereld zeide; hij is hoofd der politie, zoowel der politieke als der veilig heidspolitie. Hij leidt de verkiezingen overeenkomstig den wil zijner Regeering, en brengt in verband hiermede rapporten uit over de min of meer onderworpen stemming zijner geadministreerden. Kenmerkend is dan ook zeker, dat de cartonnen doos, waarin het archief van de Stassart rust, tot opschrift draagt Bouches de la Meuse: Esprit public et elections. Men begrijpt hieruit met hoe weinig enthousiasme in Nederland in het land der ware vrijheid, een dergelijke bemoeial ontvangen en geduld werd. Te meer, daar het natuurlijk niet in de bedoeling der Regeering te Parijs kon liggen, alhier, naar de pas veroverde wingewesten de zachtaardigste zijner ambtenaren te zenden. De Stassart, een geboren Belg, was, wat men thans nog noemt, een „Préfet a poigne”. Bij gelegenheid van standjes was hij zelf de eerste om er in persoon met de wacht op uit te rukken, en voor herstel van de rust te waken. Bepaald hard of ruw was de Stassart echter niet. Waar hij met zachtheid en beleid de gemoederen voor den Keizer kon winnen, deed hij zulks en hij werd hierin trouw bijgestaan door de onder prefekten van het

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1904 | | pagina 151