’s-GRAVENHAGE GEDURENDE DE I9DE EEUW. 8 Monnikendam en Purmerend vereenigden zich in de lokalen thans tot ministerie van financiën ingericht. Het logement van Gouda, waar vroeger ook Delft zetelde, de tegenwoordige Algemeene rekenkamer, werd in 1806 voor f 24,000.aan het rijk verkocht. Eindelijk ont deed Brielle zich van zijn eigendom in de Spuistraat voor 6150.dit huis is zeer bekend geworden door de geweldige brand waarbij de Douairière Eckhardt van Haringcarspel met twee kinderen in de vlammen omkwam. Men kan uit het voorafgaande opmaken hoezeer de welvaart leed onder den druk der tijden en dit zou nog veel erger worden, vooral toen onze Fransche vrienden niet alleen een eed van getrouwheid vergden maar honderd millioen gulden vorderden van de ingezetenen om onze onafhankelijkheid te koopenwie protesteerde werd gebannen, altijd onder de leuze „vrijheid, gelijkheid en broederschap”. In 1898 werd de Nationale vergadering met behulp der militaire macht vervangen door eene Consti- tueerende vergadering die het soevereine volk heette te ver tegenwoordigen burger Ockerse verklaarde den 6 Maart in die vergadering „dat het vale spooksel van twist, dit helsche monster, voor immer van hier verbannen was”. Hij was geen bevoegd profeet want reeds den 4 Mei werd de geheele Vergadering vervallen verklaard en vervangen door het Wetgevend lichaam des Bataafschen volks. Reeds den 12 Juni van hetzelfde jaar bracht eene nieuwe omwenteling door Daendels met Fransche hulp hierin verandering en kwam eene voorloopige regeling onder vijf commissarissen tot stand die tot 1801 duurde. Inmiddels waren al de bezittingen van Willem V bij de Republiek ingelijfd en verdeeld, hetgeen in 1802 bekrachtigd werd door eene conventie tusschen Frankrijk en Pruisen, waarbij eenige schadeloosstellingen werden toegekend.

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1904 | | pagina 15