163 DE HAAGSCHE DAGBLADPERS IN DE igK EEUW. en in een land, zoo welvarend en rijk, zoo bedrijvig wakker als Nederland gedurende de 17e eeuw, waar zoovelen belang hadden in hetgeen buitenaf gebeurde, hoe daar de Journalistiek zoo achterlijk is kunnen blijven. Want die geheele eeuw door en een groot gedeelte van de volgende daarenboven, is de courant in Nederland gebleven wat ze in de dagen van Hooft was”. „Ik vreeze (zegt deze ergens) dat de loopmaren den mont zoozeer tot lieghen gewent hebben, dat ze ons ook nu minder de waarheid zeggen. Maar schandelijk mag het heeten voor onze natie en haar regeering, dat er tot op het eind der vorige eeuw in onze couranten geen noemens- waardige vooruitgang te bespeuren isEerst de partij die den val onzer republiek voorafgaat, heeft een nieuw leven in onze couranten gewekt en haar althans eenige beteekenis gegeven”. Maar toen verzeilden wij van Scylla op Charybdis. Voor de geheimzinnigheid trad het terrorisme in de plaats. Het was de oorlog met Engeland, uitgebroken in December 1780, die het reeds lang smeulend vuur der partijschappen tusschen patriotten en oranjegezinden in vlam zette en in de pers nieuw leven bracht. Een nieuw element, de staatkundige polemiek, dat tot dusverre bijna geheel in de courant ontbroken had, beheerschte weldra den geheelen inhoud der bestaande bladen. De strijd der partijen, waarbij de patriotten de vertegen- Tot grondslag van hetgeen hier volgt over het tijdvak van r78o—1813 is hoofdzakelijk genomen het mooie werk: „De Courant”; geschiedkundig en vergelijkend overzicht der nieuwsbladen van alle landen. Naar in- en uitheemsche bronnen bewerkt door R. van der Meulen, bibliothecaris van het Rotterdamsch Leeskabinet, schrijver van „Boekhandel en Bibliographic”, A. W. Sijthoff, Leiden.

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1904 | | pagina 176