1.64 Wij vinden 1797 1.798. De Politieke Blixem; motto Procul a Jove procul a fulmine. DE HAAGSCHE DAGBLADPERS IN DE I9E EEUW. woordigers van hangers van het liberale, de Oranjeklanten de aan- het conservatieve beginsel dier dagen waren, gaf tevens het aanzijn aan tal van nieuwe couranten en weekbladen. Al zeer spoedig na het uitbreken van den oorlog had de patriottenpartij te beschikken over meer dan één orgaan, waarin de tegenpartij voortdurend werd bestreden of aangevallen. Tot de veelgelezen patriottenblaadjes behoorde vooral Janus, een orgaan dat zich bijna uitsluitend de bespotting van de politiek der Oranjepartij had ten doel gesteld. Toen echter in den zomer van 1787 de Oranjepartij weer de overhand kreeg, liet Janus ’t er bij zitten en overleed, na den ign Augustus zijn testament te hebben gemaakt, dat, voorzien van een rouwrand, achter het laatste nummer voorkomt. Acht jaren later, tijdens de omwenteling van 1795, werd het blad geheel in denzelfden vorm hervat onder het opschrift Janus verrezen, waaraan Joh. Kinker zijne medewerking verleende. Ook dat blad werd gretig gekocht en druk gelezen en verwekte zooveel vraag naar den ouden Janus, dat de uitgevers Meerburg en Onnekink te Leiden besloten den ouden echten Janus, bij hen in de jaren 1786 en 1787 gedrukt en uitgegeven, te herdrukken. De tweede reeks werd in 1798 gestaakt, doch in 1800 in Den Haag voortgezet als Janus Janus zoon. Het succes van Janus gaf ook aanleiding tot navolging onder bijna gelijkluidende titels te Leiden en te Delft, zoodat er in 1802 drie verschillende Janussen uitkwamen. Tegelijk met deze laatste serie verschenen er nog tal van gelijksoortige blaadjes, o.a. de Politieke Blixem, bij de uitgevers van de Janussen.

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1904 | | pagina 177