165 DE HAAGSCHE DAGBLADPERS IN DE I9E EEUW. J Crimineele papieren 1802, in ’s Rijks algemeen Archief portefeuille A, no. 1. 1800 —1801. De Burger Politieke Blixem motto flectere si neques juperos, acheronta movebo. 1801 1802. De Politieke Blixem, als voren; en de Heer Politieke Blixem; motto als de De Burger P. B. (Uitgegeven of gedrukt bij Sneijders en Van Tienen C°. Den Haag, A. Rosmuller, P. H. Trap, Leiden.) Al deze schotschriften hebben tegelijkertijd opgehouden te verschijnen. Hoe kwam dat? In 1802 begreep het Staatsbewind op de couranten te moeten gaan toezien. „De agent van inwendige politie kreeg last, de Redacteurs, drukkers of schrijvers van de openbare nieuwspapieren te doen aanzeggen, dat zij zich zorgvuldig zouden hebben te wachten, om Daaden en Besluiten des Lands-bestuurs, van welker waarheid zij niet ten vollen onderricht waren, in hunne schriften te plaatsenmet bedreiging van eene zesweeksche opschorting van nieuwpapieren waar in men zulks bestondt. De aanzegging hielp niet; de oppositiebladen zwegen niet. Hierop kreeg de agent van inwendige politie aanschrijving „om de persen waar op de nieuwpapieren en weekbladen werden gedrukt, die onderhevig waren aan het gegeevene verbod, te doen verzegelen” (Wagenaar, dl. 45, bl'adz. 116— 117.) Dit geschiedde met„de Heer Politieke Blixem” en „de Heer Janus Januszoon”. In een enkel geval slechts vinden wij van deze ver volgingen vermeld dat zij tot een veroordeeling leidden. Het is wel interessant, dit hier in herinnering te brengen het betreft eene strafactie tegen mr. Jan Christiaan Herpe, „capitain-adjoinct bij den Generaals staf der Bataafsche

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1904 | | pagina 178