167 DE HAAGSCHE DAGBLADPERS IN DE I9E EEUW. een den beklaagde bereikt niet ’t peil goed inzicht waarvan de schrijver van ge vrij verwijderd verschiet Het artikel bevatte o.a. de volgende dichtregelen: „Wee! dierbaarst Vaderland, waar een verbitterd Volk, Zich immer wraak verschaft door wapenen en dolk! Wee iederen Dwingeland! het bloed dat hij doet stroomen, Zal, schoon zijn trots verwint, nog op zijn schedel komen, Of is de zaak van ’t Volk in het belang der menschelijkheid, Van geen gewigt in ’t oog der Oppermajesteit?” beschouwt worden, dan als een schandelijk en vuylaardig schotschrift”. 'l De „defensie” van van den moed en van had doen blijken. Of is de „prognosticatie” beurtenissen die nog in lagen, minder verrassend sterk dan de woeling van de partijschappen welke de Republiek van de helling snel deden afdalen? De schrijver verklaarde voor den Hove „dat hij alleen dien brieff en droom aan Van Tienen gefourneerd had „quasi met oogmerk om deszelfs Ver trouwen te winnen, en dus in staat te geraken, om het blad De Politieke Blixem uit de waereld te helpen, waar- omtrend hij verder nog heeft voorgegeeven, dat gemelde Van Tienen hem bij zekere geleegendheid geproponeerd hebbende om nu en dan iets in den Politieken Blixem te schrijven, hij zulks eerst geweigerd, maar naderhand aangenomen had, nadat bij hem door die aanvrage van Van Tienen het denkbeeld was opgekoomen, om de zamenstellers en correspondenten van het blad uittevinden, ten einde onbehoorlijke stukken machtig te worden en daar meede te handelen als een goed Burger betaamd”. Het Hof hield den heer captain Herpe minder ignobel dan hij zichzelf schatte; bij sententie van den Hove van 20 May 1802, werd „opgrond, dat een exemplaar van n». 42 publiquelijk door handen van den Drossard van den Hove

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1904 | | pagina 180