i68 in de audiëntie van de rolle in presentie van de Gevangene zoude worden gelacereerd”, en werd „denzelven voorts gecondemneert tot banissement voor den tijd van een jaar”. Wij vinden voorts 1798 1800, Janus Januszoon, motto Suum Cuique, en een afschuwelijk grijnzenden dubbelen Janus-kop als vignet; Janus, als voren 1798—1801. De Janus Januszoon, nu Janus, 1801. De Heer Janus Januszoon 17981801. Van de titels van sommige patriottenbladen maakte de Oranjepartij gebruik om weekbladen in tegenover gestelde richting te doen verschijnen. O.a. tegenover De Post van den Neder-Rhijn stond De Post naar den Neder-Rhijn, uitgegeven te ’s-Gravenhage bij Th. Van Os in 178184. Een ander orgaan der Oranjepartij, De Ouderwetse Nederlandsche Patriot, waarvan de gewezen Utrechtsche hoogleeraar Rijklof Michael van Goens de samensteller was, werd in 1781 bij P. F. Gosse, boekverkooper van J Voor ons ligt no. 81 van dat blaadje, in brochure-vorm gedrukt, zooals ook de „Politieke Blixems” en de „Janussen”. Uit „de Post naar den Neder-Rhijn” knippen we, ter kenschetsing, de volgende regelen: „nog meer hebben wij ons van de snoode, en vervloekte oogmerken der Loevesteinsche factie mogen ver- zeekert houden, naar maate haare eigene onvoorzigtige stappen, die oogmerken al meer en meer verraden hebben. En onder deze stappen zijn zeker als de voornaamste, als de meest-in-’t oog- loopende len die denkelijk den geheele Factie den dood zullen doen) aantemerken, voor eersthet oprigten van Vrij-compagniën; ten tweede, het beruchte feestmaal te Amsterdamen, ten derde, de pogingen, die men hier en daar heeft aangewend, om zulke schriften, die waarlijk strekken, om de misleide meenigte de waare gesteltenis der zaaken te doen zien, ja zelfs den zaakelijken inhoud van Zijner Hoogheids Memorie niet uitgezonderd, of te verbieden, of te doen ophaaien, of op eene andere wijze in derzelver loop te stuiten”. DE HAAGSCHE DAGBLADPERS IN DE I9E EEUW.

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1904 | | pagina 181