170 Landen, af te schroeyen. Gedrukt bij de Wed van Jantje Vaarwel”.. Historische couranten Politieke Kruyer sedert om DE HAAGSCHE DAGBLADPERS IN DE I9E EEUW. schillende landen blad van Gosse. Ook elders kwam het voor, dat couranten telkens verboden werden, terwijl de courantiers dikwijls de dupe waren van de kleingeestigheden der stedelijke regeeringen. Den 8n September 1786 overwogen de Staten van Gelderland in het „Bloed-Placcaat”, zooals de publicatie destijds spottenderwijs werd genoemd, o.a. „dat vermits inzonderheid de Zuidhollandsche, beide Ne der landsche, Vaderlandsche, en de Post van den Neder-Rhijn en eenigen tijdt bijna gewoon werk hebben gemaakt, De ’s-Gravenhaagsche Conrant stond aan de zijde der Hof- of Oranjepartij. Zij stond aan de heftigste aanvallen bloot en het verweer liet zich dan niet wachten. Aan scheldwoorden voor de courant eenerzijds geen gebrek. Zij werd genoemd de Ooijevaars-courant, de Beuzel-courant, de Leugen-courant, het Haagsche Vod, de Prullewinkel, Het Hofpasquil, enz. Haar uitgever werd in 1783, wegens het overnemen van een correspondentie uit ’s-Gravenhage in den Courrier du Bas-Rhin, een verhaal behelzende van het tumult te Utrecht, door Gecommitteerde Raden voor den tijd van zes weken geschorst. De patriotten juichten en hielden rouwfeesten over „den dood en de begrafenis” van de „alias Hof-courant”, die zij bezongen o.a. in een ,,’s-Gravenhaagsche Rouw-courant van den 2Ón January 1783 no. 1. In ’s-Gravenhage bij de Erf- genaame die nog staan te koome van Wijle Pierre Gosse Junior, 2 bladz. folio in 2 kolommen gedrukt met het wapen der Haagsche courant”. Omgeven door een rouw rand bevat dat nummer niets als spotberichten uit ver en steden over het verbod van het

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1904 | | pagina 183