DE HAAGSCHE DAGBLADPERS IN DE I9E EEUW. 173 „Gelijk in alle zaken moet de Regeering ook in zake de drukpers vóórgaan Zij kan, zij moet dat doen door middel van de Staats-Courant, die door haar uitgegeven wordt op kosten van den Staat en waardoor zij dus dubbel verplicht is, om het goede voorbeeld te geven. Hoe armzalig is niet de Staats-Courant? Welk dagblad kan over betere bronnen be schikken dan de Staats-CourantHoevele talenten, hoevele schatten van wetenschap en kunst, kunnen, zonder kosten, daaraan worden dienstbaar gemaakt? En toch is het alsof de Nederlandsche Staat, in zijn officieel orgaan, zelfs de uitvindingen van den tegenwoordigen tijd wil desavoueeren. Voor die courant schijnen de versnelde middelen van gemeenschap niet te bestaan; de telegraaf is voor haar een gesloten boek en zij komt wereld gebeurtenissen verkondigen, wanneer reeds het kleinste provin ciale blad die zijnen lezers in de verste uithoeken des lands heeft medegedeeldMet uitsluiting van het politiseerend gedeelte, dat eene Staats-Courant niet kan behandelen, wed ijveren in België, Frankrijk, Pruisen, Oostenrijk, ja zelfs in Spanje, de officieele organen met alle overige particuliere dagbladen in belangrijkheid van inhoudoveral elders bevat zij het eerst, en zeer zeker niet het laatst, de belangrijkste tijdingen Wij vinden ook nog eene „Bataafsche Binnenlandsche Courant” 1791 1803. Deze stap, waartoe later de Courantiers van Haarlem, Schiedam, enz. waren bijgetreden, mocht echter niet baten, want den 411 September verscheen het eerste nummer van de „Bataafsche. Staats-Courant” 1805--1806 (later geworde de Nederlandsche Staats-Courant). Wie in dat „schuldeloos” Regeeringsblad thans moeilijk zullen kunnen ontdekken de zoo gevreesde concurrentie voor de gewone couranten, moeten zich natuurlijk met hunne gedachten verplaatsen naar de tijden, waarin, onder een schijn van drukpersvrijheid, welke de Republiek had beloofd; onder een aanhoudend preventief toezicht, met beperkte middelen en betrekkelijk groote uitgaven, vooral aan zegelbelasting, de courant, in hare eerste opkomst van

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1904 | | pagina 186