DE HAAGSCHE DAGBLADPERS IN DE I9E EEUW. 175 dan die zulks verkiezen mocht, zoude het officieele dagblad behoeven te houden, terwijl daarin alleen adver tenties van publieke Besturen zouden opgenomen worden daarentegen moesten alle door deze aan andere couranten opgegeven annonces ook aan de „Koninklijke Courant" zoo heette zij toen (1807 -1809) ter opname tegen betaling gezonden worden. Voordat zij „Nederlandsche Staats-Courant” werd, onderging dat blad nog de volgende naamsveranderingen Koninglijke Staats-Courant (11 Juni 1806); Koninklijke Courant (1 Jan. 1807); Moniteur van Amsterdam (14 Juli 1810) ; Courrier d’Amsterdam (in twee talen, 21 Juli 1810); Feuille politique du Département du Zuiderz.e (1 Dec. 1811) ; Staatkundig dagblad van de Zuiderzee (17 Nov. 1813). De „Nederlandsche Staats-Courant” verscheen, krachtens besluit van 18 Dec. 1813, voor het eerst den in Januari 1814. Toen van lieverlede het staatkundig leven ten onzent zich meer ontwikkelde en de verschillende Staatspartijen haren invloed in ’s Lands Raadzaal sterker deden gevoelen; vooral toen de conservatief-politieke partij als machtige minderheid in de Vertegenwoordiging haar gezag deed gelden en nog meer nadat van lieverlede de groepen der kerkelijke partijen zich in de Kamer en in de Pers krachtige positie begonnen te verwerven, rezen jaarlijks, bij de Staatsbegrooting, klachten over den „partijdigen” inhoud van de Staats-Courant. In het binnenland bleef zij doorgaans volkomen neutraal. Zij verviel daarbij zelfs in een uiterste waarover meermalen werd geklaagd. Het Gouvernement maakte, naar veler oordeel, te weinig gebruik van de Staats-Courant voor officieuse mededeelingen of inlichtingen; maar de buitenlandsche post, die doorgaans zorgvuldig en met talent werd bewerkt, kon onmogelijk zich aan den invloed van zekere partij-richting onttrekken.

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1904 | | pagina 188