177 Dit brengt ons terug tot het politiek karakter der Pers, zooals het zich in den „Franschen tijd" onderden Napoleontischen druk openbaarde. Bij decreet van 5 Februari t8io werd het getal drukkers voor iedere stad en elk departement bepaaldniemand mocht drukker worden die niet had doen blijken van zijne bekwaamheid, zijn goed gedrag en zijne liefde voor het Vaderland en den Souverein. Even als de boekhandelaren moesten zij zich 12 DE HAAGSCHE DAGBLADPERS IN DE I9E EEUW. mentaire rubriek smakelijker en genietbaarder te maken, faalde. Juist dat treden op het distelig pad van (feitelijke) Kamer-overzichten deed den beker overloopen. Want Kamerleden die bevredigd worden door hetgeen niet letterlijk uit hun mond weergegeven wordt, waren toen reeds met een lichtje te zoeken en zijn ook nu nog zeer schaars. De anti-Staats-Courant-beweging gistte door en onder het eerste Ministerie-Heemskerk, geloof ik, werd de knoop doorgehakt en de Nederlandsche. Staats-Courant teruggebracht tot de eerzame agenda van Koninklijke besluiten en beschikkingen en van meestal droge soms wel eens interessante mededeelingen op handels- en consulair gebied. De heer Heemskerk, zelf bekwaam Journalist, in zijn tijd, wist wel waar de schoen kon wringen en stelde de Staats-Courant a l’abri van iederen aanval op zijn inhoud als dagblad, want deze schitterde voortaan door zijn afwezigheid. Alleen maakte de Minister, in zijne eerste periode vooral, nog wel eens een enkele maal gebruik van den wenk, vaak door de oppositie gegeven, om de Staats-Courant, waar ’t noodig was, tot voertuig van de gedachten der Regeering te maken; en wie bij zoo’n gelegenheid het onderwerp of het voorwerp werden van zoo’n entre-filetje, dat aan pittigheid niets te wenschen liet, was wèl af

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1904 | | pagina 190