i8o DE HAAGSCHE DAGBLADPERS IN DE I9E EEUW. der wollennaaisters, zooals zij werd genoemd, werd althans nog al eens in ’t ootje genomen door haar concurrent: het Algemeen Nieuws- en Advertentieblad, dat toen ten tijde (omstreeks 1820) in de residentie verscheen. Al ware ’t alleen reeds om den wille van de pieteit is ’t plichtmatig hier even op te klimmen tot den oorsprong van de oude ‘s-Gravenhaagsche Courant, heden ten dage nog voortlevende, al is 't dan dat zij, om „processueele” redenen haar leeftijd thans niet meer dagelijks publiceert. En dan vonden wij in 1712 de „Haagsche dagbladen” voortgekomen uit de vroegere „Haegse Post-Tijdingen”, „in ’s-Gravenhage bij Antonie Pauw, op ’t Spuy, over de Veerkaey. Wordende uitgegeven bij de Wed. van M. Uytwerff, boekverkoopster in de Spuystraat”, later veranderd in ’s-Gravenhaagsche Courant, in den loop der jaren overgegaan aan Antonie, later aan Stephanus De Groot. Behalve deze courant gaf De Groot in 1764 en misschien reeds vroeger ook een Fransch dagblad uit, dat onder den titel van Gazette de la Haye in 4° formaat verscheen en insgelijks met het stadswapen aan het hoofd prijkte. Na De Groot werd het uitgeven der courant, den 27 Juni 1770, door Pieter Gosse Jr., voor den tijd van 15 jaren, aangenomen tegen eene recognitie van 5000 ’s jaars. Van den stadhouder kreeg diens zoon de ver gunning tot het uitgeven van een tweede blad, de Hof- courant, die driemaal ’s weeks verscheen. Na de om wenteling van 1795 werd de Oranjeman Gosse vervangen. De familie De Groot trad nu weder op den voorgrond. De boekverkoopers J. De Groot en Zonen werden met de uitgave belast. Onder het toenmalig begrip van druk persvrijheid hadden zij ook met het republikeinsch bestuur menige strubbeling. Den 29 April 1796 kwam een con current opdagen. Bij de „burgers” Des Villates en Co.,

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1904 | | pagina 193