i8i op den Denneweg, verscheen toen een Haagsche historische Courant. Deze had echter maar een kort leven; daaren tegen kreeg de vroeger genoemde Gosse, thans onder den naam van Pieter Frederik Van Kol], in 1797 verlof tot uitgave van de Nieuwe Nederlandsche Courant. In 1804 herwon dat orgaan zijn oorspronkelijken titel van Haagsche Courant. Tot zijn ondergang, tijdens de inlijving van het Fransche Keizerrijk, behield het dien titel. Van dien tijd af werd de courant in twee talen gedrukt en als „arrondissementsblad van het departement der Monden van de Maas” uitgegeven eerst bij den boekdrukker Susan,T) daarna bij den boekdrukker Vosmaer en den boekver- kooper Scheurleer. In 1813, na het herstel onzer onafhankelijkheid, verscheen weder n°. 1 van de Haagsche Courant, die een paar dagen later den titel aannam van "s-Gravenhaagsche Courant, gedrukt bij G. Vosmaer en P. F. Gosse, stads-drukkers en uitgegeven bij B. Scheurleer Jr. in de Veenestraat. 2) Reeds op 1 Jan. 1814 verscheen DE HAAGSCHE DAGBLADPERS IN DE 19E EEUW. t) Ik denk, de vader van den lateren uitgever H. C. Susan CHz., van het Niemv Dagblad en vervolgens van het Dagblad van Z.-H. en 's-Gravenhage. Eene ,,’s-Gravenhaagsche Courant” van 23 Maart. 1785 (P. Gosse Junior en Zoon, op het Plein) bevat o.a. (en niet veel meer overigens) eene „vreedelievende Mey-Groete en Burger-zang der Ed Manhafte Krijgsraad en Schutterije van het Loffelijk ’s-Gravenhage, Gulhartig toegezongen bij derzelver Luisterrijken in Eendragt bloeijende Optogt en Wapenschouwing op den 17 van Bloeimaand des Orakel jaars 1785, door J. Le Francq van Berkhey, Gebooren Burger van Leyden, als mede Lid van het Flaagsche ParnasKunstliefde Spaart geen Vlijt”. De „Haagsche Courant” van 1795 prijkte met het opschrift: „Gelijkheid, Vrijheid, broederschap'’ (bij Johannes De Groot en Zoonen.) Van 1803 zagen wij eene Nieuwe Haagse Nederlandsche Courant. Zij bevat een „antwoord van Bownaparte Eerste Consul van de Fransche en President van de Italiaansche

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1904 | | pagina 194