183 DE HAAGSCHE DAGBLADPERS IN DE I9E EEUW. Onder den invloed der staatkundige gebeurtenissen van 1830 en tijdens het „volhardings-tijdperk” ontstonden politieke bladen, die onder de, tegenwoordig niet meer als zoodanig bekende, ministerieele of Regeeringspers konden gerangschikt worden. De geschiedenis van het Journal de la Haye (in 1830 voor het eerst verschenen) omvat een uit een journalistisch en staatkundig oogpunt belangwekkend tijdvak, waaraan ik straks een eenigzins uitvoeriger uiteenzetting denk te wijden. Vooraf stip ik aan dat binnen dat tijdvak valt, behalve de kortstondige verschijning van den Eclaireur politique, journal de I’opposition (te Maastricht) en die van L’Etcndard, journal politique et universel (te Rotterdam) mede een heftig oppositieblad, dat onder een veroordeeling bezweek, het bestaan, van 1837 tot 1841, van het te Amsterdam door Withuys opgerichte en door de Regeering financieel gesteunde blad De. Avondbode, terwijl van 1842 1843 het Nederlandsch Nieuwsblad te ’s-Gravenhage verscheen onder den invloed van het Ministerie, om tegenwicht uitteoefenen op de verkiezingen, iets waarvan dat orgaan weinig genoegen beleefde. Nadat Adriaan Van Bevervoorde zich in 1846 onder bijzondere omstandigheden, waarop wij straks terugkomen, aan het Journal de la Haye ont trokken had, gaf hij gelijktijdig twee weekbladen uit, Asmodée in het Fransch, van satyrieken inhoud en de Burger, in het Nederlandsch, in meer ernstigen toon opkomende voor hetgeen hij de volksbelangen achtte. In de Nederlandsche Spectator van 6 April 1878, no. 14, en volgende nummers heeft mr. W. P. Sautijn Kluit aan het bestaan dier beide bladen en de verwikkelingen waarin de redacteur betrokken werd, lezenswaardige artikelen gewijd, die vooral uit een oogpunt van drukpers-procedure en ook als maatstaf voor de opvatting, in die dagen, van de rechten omtrent de vrijheid van drukpers, belangstellende aandacht verdienen.

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1904 | | pagina 196