185 DE HAAGSCHE DAGBLADPERS IN DE I9E EEUW. Mr. W. P. Sautijn Kluit, Het Journal de la Haye (Mede- deelingen der Maatschappij van Letterkunde, Leiden 1878 1879). 2) Vóór ons ligt een nummer van Woensdag 28 Maart 1849, 20e jaargang. Laten wij nu even terugkeeren tot het Journal de la Haye, dat niet zoozeer om zijn inhoud als om de bij zondere relatiën waarin het stond tot de hoogste en een bijzondere plaats inneemt van de dertiger en veertiger hoogere regeeringskringen, in de politieke geschiedenis jaren der vorige eeuw. Het Journal de la Haye x) was in zekeren zin als een voortzetting te beschouwen van de Fransche Leidsche Courant Gazette de Leyde, die eenmaal Europa op de hoogte hield van hetgeen hier te lande omging. Die Courant was verdwenen en nu ontstond behoefte aan een nieuw orgaan, omdat aan Nederland het middel ontbrak om zich te doen hooren in het buitenland. Aan deze uitgave is de naam van Libry-Bagnano indirect nauw verbonden. Graaf Georges Libry-Bagnano had aan ’t hoofd van een op eigen kosten uitgerust corps, ijverig deelgenomen aan den oorlog van de Fransche Republiek tegen Italië. In hooge mate Bonapartistisch- gezind, had hij verscheiden crimineele veroordeelingen tijdens de Restauratie ondergaan. Ten slotte uit Frankrijk verbannen, werd hem door Koning Willem I den yn Mei 1825 ongestoord verblijf op Nederlandsch grondgebied toegestaan. Man van de pen zoo goed als van ’t zwaard, vestigde hij zich als boekhandelaar en boekdrukker te Brussel en volgde daarna den abt Riouste op als redacteur van het Journal officiel (Gazette des Pays-Bas). Libry Bagnano richtte, ter zake der redactie van het latere Journal de la Haye, een Appel a I’opinion publique.^olgens hem werd het Journal in October 1834 opgericht 2) door

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1904 | | pagina 198