186 Het Nederlandsch Verbond, 21 Juni 1830 verschenen, twee weken vóór het uitbreken van den Belgischen opstand, bij den boekverkooper J. B. Bekman Hz. op het Buitenhof, den^elfde dien wij op een exemplaar van 1833 als uitgever van het J. d. I. H. vermeld vinden. Het nummer van 1849 vermeldt aan den voet: C. v. d. Meer, Spui no. 75. Henri Box, destijds referendaris bij het Departement van Justitie, en Durand. Tusschen 1825 30 had Box voor de Nederlandsche Regeering verschillende artikelen en brochures geschreven, o. a. in 1834 in Het Nederlandsch Verbond. Dit werd spoedig gevolgd door het Journal de la Haye. Dat orgaan onderging talrijke lotwisselingen en stond aan menigen heftigen aanval bloot. Meer be paaldelijk Libry-Bagnano kleedde ’t erbarmelijk uit, zoo om de personen der schrijvers, als om den geest, de waarde en het karakter van hetgeen er in die kolommen ge schreven werd. Toch wist 't zich blijkbaar nog ’t meest door geheime invloeden in al zijne onbeduidendheid, als dagblad, staande te houden, financieel uit hoogere kringen gesteund. Dit orgaan heeft, minder als zoodanig dan blijkbaar meer wegens de relatiën van hen die het bestuurden, onmiskenbaar zekere geheimzinnige rol ge speeld in de politiek van die dagen. Maar welk karakter het blad eigenlijk droegof het als een half-officieel dan wel als een ministerieel dagblad moest worden beschouwd, over die vraag is altijd een sluier van geheimzinnigheid blijven hangen, dien men zelfs in de Staten-Generaal te vergeefs getracht had weg te schuiven. De Minister van Buitenlandsche Zaken J. W. baron Huijssen van Kattendyke antwoordde den 50 November 1841 in de Tweede Kamer op eene informatie dienaangaande van Luzac, bij de behandeling van de Luxenburgsche quaestie „Ik ken geen half-officieel of ministerieel dagblad'’. Op DE HAAGSCHE DAGBLADPERS IN DE I9E EEUW.

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1904 | | pagina 199