DE HAAGSCHE DAGBLADPERS IN DE I9E EEUW. 192 x) Er zijn uit die periode aardige anecdotische bijzonderheden mij bekend die echter moeilijk kunnen worden wedergegeven. Eén enkel detail dus slechts, bij wijze van aardigheid. De order bestond dat de Koning altijd het eerste exemplaar van de courant moest ontvangen. Op zekeren avond, toen alles in de bureaux was afgeloopen, ontving de aanwezige of daar wonende redacteur, de heer Loebenberg, een haastige order namens den Koning om een in het blad voorkomende onjuist heid te rectificeeren. „II faut que cela soit changé immédiatement” luidde het bevel. Eenigzins onthutst ontving de heer L. die aanzegging. De courant was afgedrukt en verspreid „Dites a Sa Majesté qu’Elle sera obéie” luidde het antwoord. De Koning heeft zich waarschijnlijk nooit vergewist of het mogelijk was gebleken de reeds af gedrukte en verspreide courant te „ver anderen”. 27 voorstellen tot mr. Donker Curtius van den Spectator voorkomende artikelen van mr. Sautijn Kluit, „Asmodée en De Burger”, bevatten meer bepaaldelijk omtrent die processen en wat daarmee samenhangt hoogst belangwekkende bijzonderheden. Voor den rechter constateerde mr. Box destijds, dat slechts de buitenlandsche politiek door hem in het Journal was behandeld. Te dien opzichte valt op te merken, dat, volgens de Arnhemsche Courant van 10 Mei 1846, mr. Box niet vreemd was gebleven aan pogingen tot ver wezenlijking van den ouden wenschde hereeniging met België, welk denkbeeld in 1846 nog niet door iedereen was losgelaten. Toen na de verwerping van de Grondwetsherziening in Maart 1848, optrad verscheen het bericht (27/28 Maart): „A dater de ce jour toutes relations politiques entre le Gouver nement et le Journal de la Haye ont cessé d’exister”. (En dergelijke relatien heetten in ’t geheel niet bestaan te hebben 1) Toen werd de Courant een tijdlang geldelijk gesteund uit de persoonlijke fondsen van Koning Willem II. x)

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1904 | | pagina 205