DE HAAGSCHE DAGBLADPERS IN DE I9E EEUW. 200 ’s weeks, meestal met ééne bladzijde van het formaat der tegenwoordige kleinere couranten. In den feilen strijd tusschen de richting van Groen en de toenmalige liberale en conservatieve (anti-kerkelijke) partij mengde zich ook een tijdlang Het Residentieblad, als ik mij wèl herinner, fel anti-liberaal. Soms kon de politieke strijd in die dagen met groote woede een enkele maal opflikkeren. Met groote hartstochtelijkheid werd in die dagen Den Haag, het vooral destijds zeer zwakke Haagsche bolwerk, aan de veldwinnende richting van Groen van Prinsterer betwist en ten slotte op den laatste, persoonlijk in ’t vuur getreden, de zege bevochten met ééne stem meerderheid (601 op W. Th. Gevers Deynoot en 600 op Groen van Prinsterer). Voor het karakteristieke van ’t geval zij mij deze kleine historische afwijking hier geoorloofd. Tegenover de ,,’s-Gravenh. Nieuwsbode” trad omstreeks 1858 in het krijt het ’s-Gravenhaagsch Weekblad, dat onder bekwame leiding stond, maar zijn zeer beperkte ruimte grootendeels besteedde aan de politiek, vooral de, onder zekere inspiration behandelde, koloniale politiek. De levendigheid van toon en het aantrekkelijks van dit weekblad, als courant, leden daaronder wel eenige schade. Naast die kleinere, enkele malen ’s weeks verschijnende pers, stond een en andermaal een dagelijks verschijnend blad, waarop ik straks even moet terugkomen, omdat het een schakel vormt in den ontwikkelingsgang van de Haagsche staat kundige journalistiek van de latere dagen. Eerst vermeld ik nog, dat de residentie nog enkele kleurlooze bladen heeft gekend, die ik in dit verband mag noemen, omdat allen te zamen verdwenen zijn en het tijdvak waarin zij verschenen, als afgesloten kon worden beschouwd met de nieuwe periode die einde 1861 geopend, aan den tijd na de afschaffing van het dagbladzegel zich vastschakelt. Zoo was er ook nog een ,,’s-Gravenhaagsch Nieuwsblad”

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1904 | | pagina 213