201 DE HAAGSCHE DAGBLADPERS IN DE I9E EEUW. en, tusschen 1850 ’62 een in het Fransch geredigeerd blad, dat eerst onder den titel van L’Echo Universe!, later onder den naam van Journal des Pays-Bas dagelijks verscheen. Die courant vertegenwoordigde geen bepaalde richting; over L’Echo Universe! werd door een zeer be voegde hand een hoogst gunstig oordeel indertijd uitge sproken. Men vindt er in -- zoo luidde ’t, in tegenstelling met de opvatting van dien schrijver omtrent het gehalte in 't algemeen, van de toenmalige pers „men vindt in de Echo, voor zooveel zijn klein formaat ’t toelaat, de geheele beweging op staatkundig en intellectueel gebied terugDe taal waarin het blad ge schreven wordt, maakt ’t evenwel voor het volk ontoe gankelijk.” En de, destijds vooral, nog zeer weinig ontwikkelde politieke zin van het volk maakte ook het bestaan van zuiver politieke organen juist zoo lang mogelijk als zij steun konden vinden bij de partijen of onder de omstan- heden van het oogenblik. De middelen èn de mannen ontbraken om een volledige courant te maken en het publiek ontbrak, dat eene uitsluitend politieke courant wilde lezen. Hier kom ik nu tot twee organen die elkander opvolgden in de dagen tusschen 1853 ’60. De April-beweging van 1853 kwam. Thorbecke had een zeldzaam gelukkige regeerings-periode doorgemaakt na de Grondwetsherziening van 1849. Hij had, onder zeer strenge parlementaire tucht, in een korte spanne tijds onze groote, het Staats-, provinciaal- en gemeente bestuur omvattende organieke wetten tot stand weten te brengen, totdat op eenmaal de stormvlaag der anti katholieke beweging tegen het herstel der Bisschoppelijke hiërarchie hier te lande den politieken reus deed wankelen en vallen. Toen verscheen te midden van den onge woon feilen strijd van die dagen, na de optreding van

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1904 | | pagina 214