DE HAAGSCHE DAGBLADPERS IN DE I9E EEUW. 202 een Thor- het Ministerie Donker Curtius-Van Hall beckiaansch orgaan onder den titel van De Grondwet, waarvoor het plan rijpte den 2360 April 1853 en waarvan het eerste nummer verscheen in den avond van den 2óen April d. a. v.wèl een geniaal man, die dergelijke vlugge conceptie wist uit te voeren. Het orgaan leefde ongeveer twee jaren (tot September 1855) en de geschiedenis ervan, meer bepaaldelijk de rol die men den redacteur liet vervullen en de wijze waarop aan zijne taak een einde werd gemaakt, vindt men verhaald in eene brochure „De nederlegging der redactie van het dagblad „De Grond wet”. Bijna onmiddellijk daarna verscheen er een tegen de partij, wie het eerstbedoeld orgaan toebehoorde, gericht ander politiek blad: „De Constitutioneel”, vrucht van persoonlijke en politieke rancune. Dezelfde hand die de Grondwet had geredigeerd, bestuurde, voor een deel althans, dat nieuwe orgaan. „Het beweren dat ik redacteur van dat blad zou zijn geweest aldus leest men in het belangrijke werk: „Mijn staatkundig leven, een bijdrage tot de kennis der dagbladpers in Nederland”, dat de heer Iz. J. Lion, destijds hoofdredacteur van het Dagblad van Zuidholland en ’s-Gravenhage” in 1865 bij den uitgever H. C. Susan CHz. in t licht gaf is een bepaalde onwaarheid”. Maar tevens leest men in dat werk: „Mijne zeer kort stondige medewerking aan „de Constitutioneel” ging van omstandigheden vergezeld, die haar bij een rechtvaardig oordeel wel verklaren, maar niet rechtvaardigen”. En overigens is ook over de intieme geschiedenis van dat blad later eene brochure verschenen, die, onder den pikanten titel van „Mr. Floris Adriaan baron Van Hall en de Constitu tioneel”, misschien, thans, buiten ’t licht der toenmalige omstandigheden geplaatst, doet denken aan het woord van Duvergier de Hauranne: S’il était un homme qui se vantat de n’avoir point commis de faute, eet homme

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1904 | | pagina 215