DE HAAGSCHE DAGBLADPERS IN DE I9E EEUW. 205 deze regelen (begin 1901) worden geschreven. Het Nieuw Dagblad kwam en bracht, politiek vooral gesproken, een geheele revolutie in de binnenlandsche pers. De leiding was toevertrouwd aan den heer Iz. J. Lion, wiens journalistieke reputatie lang reeds zijn optreden In ’t kort kwam de regeling van 1861, in 1864 gecontinueerd» hierop neêr. De gemeente droeg den eigendom van de stads courant over. Zij behield zich het recht voor, in een „officieel gedeelte” kosteloos te doen opnemen alle publication, ver ordeningen (om de 5 jaren zelfs de geheele Politieverordening) die van de gemeente uitgingen. Zij bedong zelfs de vrijheid om in andere couranten dergelijke publicatiën of advertentiën tegen betaling te doen opnemen. Zij bedong voorts kostelooze levering van een geredigeerd, gezet en gedrukt verslag van de Handelingen van den Gemeenteraad, met de daarbij behoorende bijlagen, aan de gemeente met vrijlating van het Dagblad om dat verslag overigens te eigen bate te exploiteeren. En boven dat alles moest het Dagblad eerst 1000, later 1500, ten slotte f 2000 per jaar in de gemeentekas storten. Onder de omstandigheden van 1861, toen het officieel karakter van een stads-courant nog zooveel meer beteekende dan thans, in ’t oog vooral van de neringdoenden die adverteerden, leek deze overeenkomst niet zoo bezwarend, en op ’t einde van 1863 was de toenmalige Directie van het Dagblad, die aan de onbegrijpelijkste tegenwerking van de Pers blootstond en zelfs aan eene soort van persoonlijke wraakneming die voor de ignobelste middelen niet terugdeinsde, maar wat blijde dat zij ’t zóo kon klaar spelen. Toen echter in den loop der tijden het Dagblad, door ongelukkige afdwalingen, ’t allermeest ten bate van eerzucht en intrigue binnen 's kamers, aan lager wal kwam, begon het knellende der overeenkomst van 1861'1864 zeer te drukken en heeft men er een juridisch huismiddeltje op gevonden om zich van den band met de gemeente los te maken, met opoffering dan van het officieel karakter als „stads-courant”. (In 1864 reeds, onder den druk der politieke animositeit in die dagen wegens den verkoop van het liberale Dagblad aan de conservatieve onderneming, Nieuw Dagblad, had de provincie Zuid-Holland harerzijds een zekeren officieelen band losgemaakt, die ook tusschen het gewest en de Haagsche stadscourant

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1904 | | pagina 218