DE HAAGSCHE DAGBLADPERS IN DE I9E EEUW. 207 Hetgeen hieromtrent volgt is hoofdzakelijk ontleend aan de in 1886 uitgegeven, doch niet in den handel gebrachte „Herinnerin gen. Openbaarmaking van het verhandelde in de vergaderin gen der Staten-Generaal. Geschiedkundige bijdrage”, door I. Belinfante. gebruik werd toen voor ’t eerst in zwang gebracht het staatkundig overzicht van den dag, voor binnen- en buitenland, aan ’t hoofd van de Courant: een soort van toegelichte agenda van den dag, die den courantenlezer, ook al las hij weinig meer, in een oogopslag de gebeurte nissen van den dag deed overzien. Daarna eerst volgde het artikel. De lezer kreeg dan als ’t ware pas zijn eigen courant. Het stelsel der overzichten werd sinds vrij algemeen, doch het behield niet het karakter dat er oorspronkelijk aan gegeven was en de leaders bleven in de andere couranten ook hunne „eereplaats” behouden. Maar wat vooral epoque maakte, dat was het „Kameroverzicht” nevens het verslag der beraadslagingen in het Parlement. Het eerste was tot dusver in ons land een onbekende zaak; het tweede was, wat vlugheid van bewerking en verschijning betreft, ook geheel nieuw. Alvorens ik over het eerste spreek, een korte uitwijding over het laatste, dat een arbeid betreft van zoo gróóte beteekenis, van zoo gróóte krachtsinspanning, maar die toch over ’tgeheel in zijn waren aard zoo weinig gekend en zoo weinig begrepen wordt. Na de Grondwet van 1815, waarin openbaarheid voor de zittingen der Tweede Kamer werd voorgeschreven, werden dagblad-verslaggevers toegelaten.1) Men kon-toen nog volstaan met een tribunetje voor drie personen vóór de dubbele deuren aan de noordwestzijde der zaal. Voor de Staats-Courant werd de samenstelling van een kort bericht opgedragen aan den toenmaligen tweede-redacteur (den heer Jacob Belinfante, grootvader van een der helaas inmiddels overleden chefs van het tegenwoordig „Corres-

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1904 | | pagina 220