DE HAAGSCHE DAGBLADPERS IN DE I9E EEUW. 214 zij geweest zijn, en voor ’t grootste deel tegoed geworden Zij zijn, over ’t geheel genomen, niet meer wat zij zijn geweest en wat zij moesten zijn. Zij zijn gaandeweg te didactisch geworden. Misschien maken de vlug en sierlijk klapwiekende vols d’oiseau in Het Vaderland (van de bekwame hand die aan dat blad den in Juni 1901 door pennevrucht lezen en beoordeelen zou. Stormerderhand moest de indruk opgevangen, en eens verwerkt, met vliegende veder aan het papier toevertrouwd worden. Voor het rustige indeelen der stofte, voor het bedachtzame zoeken naar woorden, geen tijd. Het scheppings- en het voedingsproces moesten éen zijn. Vlak op den voet moest de gestalte, de conceptie de daad, de overweging volgen. In het woelende brein moest het onder geschikte van het zakelijke worden afgezonderd. Met één worp moest het wit getroffen, het beeld aanschouwelijk weergegeven worden. Toch was Belinfante steeds gereed: verbaast men zich, dat ten lange leste die ziedende werkzaamheid het broze lichaam te machtig werd, que l’épée a usé le fourneau? Ik haal deze woorden uit Mr. J. A. Levy’s „Mr. George Belinfante” (Themis, Regtskundig tijdschrift X LlXe deel, 1888) met voorliefde aan: omdat zij uit de geniale pen van Mr. Levy gevloeid zijn; omdat zij van een door mij hoog-vereerd man als mr. G. Belinfante, den arbeid in zijne volle waarde naar volkomen waarheid doen schitteren omdat zij een zoo uitnemend karakterbeeld geven van het politiek Kameroverzicht zooals het geboren wordtomdat zij indirect, uit gezag hebbende en onpartijdige bron, licht werpen op de taak van den man die het idéé van het Kameroverzicht het eerst heeft verwezenlijkt, den heer Iz. J. Lion. Eene taak, nog zooveel moeilijker, waar hem zelfs geen tijd gelaten was om tusschen het scheidensuur van de Kamer en het zuchten van „de pers op stoom” zijne gedachten te verzamelen die hij ten aanhoore van een scherp luisterend publiek, aan ’t papier moest toe vertrouwen. Mij was de veelzins benijdenswaardige reuzentaak op de schouderen gelegd om van 1870 1888 het werk van zulk een voorganger voorttezetten. En elders heb ik reeds gezegd, dat het „Kameroverzicht” een machtig middel is geworden voor de politieke opvoeding des volks.

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1904 | | pagina 227