’s-GRAVENHAGE GEDURENDE DE I9DE EEUW. 15 Willem II onderging Koning Willem III de Nederl. Hervormde Reeds in 1826 was men aangevangen met het dempen der talrijke bijgrachten van ’s-Gravenhage; Lange gracht en Burgwal waren het eerst aan de beurt, gevolgd door Wijnhaven (thans Nieuwe markt), Fluweelen burgwal, Heerengracht in 1858, Ammunitie- en Schedeldoeks- haven in i8601, Spui in 1862, Luthersche burgwal, Paveljoensgracht en Staten- (Keezen-) poort in 1863, Prinsegracht in 1880. De kunstlievende Koning bracht in zijne korte (negen jarige) regeering veel bij tot verfraaiing der residentie al hield niet alles stand, zooals o. a de gothische torens en gaanderijen langs het Noordeinde. Toen de bouw der uitgestrekte Alexanderskazerne in 1841 was begonnen, legde hij onverwijld de hand aan de grootsche verfraaiing van het noordelijk deel der stad buiten de Singelgracht, achter den tuin van het Paleis aan den Kneuterdijk dat hij zoo gaarne bewoonde; de Gothische zaal kwam reeds in 1842 gereed, het Noordeinde werd versierd met het fiere ruiterstandbeeld van Prins Willem I, doch de Zeestraat onderging eene volkomen herschèpping in verband met het nieuw aangelegd Willemspark met bloemperken, villa’s en ruime straten en pleinen. Aan de Zeestraat moest het vermaarde établissement Duin- en Veldzicht, waar de Hagenaars ruim een halve eeuw lang vermaak zochten en vonden, plaats ruimen voor nieuwe gebouwen, zooals de Koninklijke bazar en de thermen, terwijl aan de N.O. zijde van het park de ruime manege met een lange rij in gothischen stijl ge bouwde officierswoningen eene geheel nieuwe straat vormden (de Nassaustraat). Door den vroegtijdigen dood van deze schoone wijk groote wijzigingende gemeente kocht het Park uit de nalatenschap en I schonk in 1853 de manege aan

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1904 | | pagina 23